Tava aptieka
4 lietas, kas jāzina pirms došanās uz aptieku
Zini, vai tev jādodas uz aptieku
Pirms aptiekas apmeklējuma jāsaprot, vai tā ir īstā vieta, uz kuru doties. Sāpes? Saaukstēšanās? Ne vienmēr ir vērts apmeklēt ārstu – dažkārt tikpat labi var palīdzēt farmaceita konsultācija aptiekā. Aptieka ir ātrāk un ērtāk pieejama ikvienam nekā ārsta kabinets, kas nozīmē iespēju saņemt tūlītēju palīdzību. Turklāt aptiekā strādājošie farmaceiti tāpat kā ārsti ir kvalificēti atpazīt dažādus simptomus un sniegt palīdzību, piedāvājot nepieciešamos ārstniecības līdzekļus. Vērsties pēc palīdzības aptiekā var dažādu sāpju, piemēram, galvas, muguras vai menstruāciju sāpju gadījumā, ar vieglām alerģiskām reakcijām, piemēram, izsitumiem, ādas problēmām, saaukstēšanos, vēdera sāpēm un gremošanas problēmām. Savukārt pie ārsta nepieciešams vērsties, ja veselības problēmas nepāriet ilgāku laiku vai ja piedzīvo intensīvas sāpes.
2. Zini, kā aprakstīt savu problēmu, pirms došanās uz aptieku
Kad esi nolēmis, ka aptieka ir īstā vieta, kur doties, apdomā, kā visprecīzāk aprakstīt savus simptomus. Farmaceitam aptiekā nav pieejama tava slimības vēsture, analīžu rezultāti un cita informācija, kas ir ārsta rīcībā, tādēļ tev jāprot pēc iespējas specifiskāk pastāstīt par savu problēmu. Piemēram, runājot par sāpēm, ir vērts sev atbildēt uz jautājumiem, vai sāpes ir vienā punktā vai izkliedētas; vai sāpes ir pastāvīgas vai periodiskas; kādas kustības izraisa sāpes kādas – mazina tās. Sāpes var būt trulas, asas, durošas, jēlas (runājot par ādu), pulsējošas. Ja runa ir par saaukstēšanos vai vīrusu, apraksti visus saslimšanas simptomus. Par tiem pastāstīt aptiekā būs vieglāk, ja būsi noformulējis tos jau iepriekš.
3. Zini, kas ir tavā personīgajā aptiekā
Pirms došanās uz aptieku, apskati, kas jau ir tavā mājas aptieciņā un izveido mājās esošo medikamentu sarakstu, ko parādīt farmaceitam. Ļoti iespējams, ka kāds no šiem līdzekļiem var tikt izmantots ārstēšanā – tas var ietaupīt tev līdzekļus par jaunu medikamentu iegādi. Tas arī nodrošinās, ka farmaceits ieteiks tikai tādas zāles, ko drīkst lietot kopā ar medikamentiem, kas jau ir tavā īpašumā, vai brīdinās, ja kādi no medikamentiem nedrīkst tikt lietoti vienlaikus. Tāpat, lai izietu no aptiekas ar sev piemērotiem ārstniecības līdzekļiem, vienmēr informē farmaceitu par medikamentiem, kurus tu lieto ikdienā, un brīdini, ja tev ir bijusi negatīva pieredze ar iepriekš lietotiem medikamentiem.
4. Zini atbildes, ar kurām tev jāiziet no aptiekas
Pirms iziešanas no aptiekas tev ir jāzina viss nepieciešamais par iegādāto medikamentu lietošanu. Aptiekā atceries uzdot sekojošus jautājumus: Vai es zinu, cik bieži un ilgstoši jālieto iegādātie medikamenti? Kurā dienas laikā tie jālieto? Kopā ar maltīti vai tukšā dūšā? Kādi ir izplatītākie medikamenta blakusefekti? Vai ir jāevēro kādi īpaši noteikumi, medikamentus lietojot, piemēram, jāizvairās no alkohola, kafijas vai noteiktiem ēdieniem? Cik drīz ir jāizjūt medikamenta efekts? Tāpat nekautrējies aptiekā jautāt, vai tev nepieciešamajiem medikamentiem ir lētāka alternatīva. Pareiza zāļu lietošana ir to efektivitātes atslēga.
Ja tomēr neesi pārliecināts par zāļu lietošanu vai tev uzradušies jautājumi, uz kuriem nezini atbildi, tev nav vēlreiz jādodas uz aptieku, lai konsultētos ar farmaceitu. “Mēness aptieka” piedāvā bezmaksas attālinātās farmaceita konsultācijas, kurās vari gūt atbildes par medikamentu lietošanu.