Grūtniecība, matu izkrišana pēc dzemdībām un plānu matu problēmas.

Grūtniecība un periods pēc dzemdībām sievietes ķermenim var būt īpaši grūts laiks ar būtiskām hormonu līmeņa izmaiņām un stresa līmeņa paaugstināšanos. Vispirms ķermenis gatavojas dzemdībām, bet pēc tam tām pielāgojas. Rezultātā var tikt ietekmēta matu veselība – matu augšana, biezums un izturība.

Matu folikuli var reaģēt uz organisma stresu, paliekot ilgāku laiku telogēna matu augšanas cikla fāzē (atpūtas/izkrišanas fāze). Ja mati ilgāk paliek telogēna fāzē, liels skaits matu izkrīt, un tāpēc matu biezuma samazināšanās vai matu izkrišana ir iekļauta grūtniecības simptomu sarakstā.

Hormonu līmeņa svārstības gan grūtniecības laikā, gan pēc tās var izraisīt izmaiņas matu veselībā. Labā ziņa ir tā, ka matu izkrišana grūtniecības laikā un pēc tās parasti ir īslaicīga. Pēc deviņu mēnešu hormonu izmaiņām organisms parasti atgriežas ierastajā ritmā.

Noskatieties mūsu video, lai saprastu un uzzinātu visu par grūtniecību un matu izkrišanu, kā arī par veicamajiem pasākumiem matu veselības uzlabošanai. [video url="https://www.youtube.com/watch?v=siDxNWnFJGA&t=15s"]

Matu izkrišana grūtniecības laikā

Matu izkrišana grūtniecības laikā ir mazāk izplatīta nekā matu izkrišana pēc bērna piedzimšanas, taču tā joprojām ir normāla ķermeņa reakcija un parasti nav iemesls satraukumam. Organisma hormonālais līdzsvars ir izjaukts, un tas var izraisīt šādu matu folikulu reakciju.

Iemesls matu izkrišanai grūtniecības sākumā vai visā pirmsdzemdību periodā ir estrogēna un progesterona hormonu pieaugums, kā rezultātā mati var kļūt trausli vai izkrist. Grūtniecība var izraisīt arī citas problēmas, piemēram, dzelzs deficītu, kas noved pie plānu matu problēmām. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, ka lietojat pareizos vitamīnus veselīgai matu augšanai. Dažām sievietēm var rasties papildu matu izkrišanas problēmas dažus mēnešus pēc dzemdībām vairogdziedzera hormonu nelīdzsvarotības dēļ.

Matu izkrišana pēc dzemdībām

Paaugstinātais hormonu līmenis grūtniecības laikā izraisa matu augšanas cikla traucējumus, tāpēc reizēm dažām sievietēm matu daudzums palielinās vairāk nekā parasti. Šeit rodas stereotips par grūtnieces tēlu, kurai mati kļūst biezāki un spīdīgāki.

Tomēr samazināta matu izkrišana grūtniecības laikā bieži izraisa pārmērīgu matu izkrišanu pēc bērna piedzimšanas. Grūtniecības laikā saglabātie mati sāk izkrist, jo matu augšanas cikls sāk atgriezties parastajā režīmā kā pirms grūtniecības.

Pēc grūtniecības var šķist, ka izkrīt ārkārtīgi liels daudzums matu, tomēr par to nav vērts satraukties, jo matu izkrišana pēc dzemdībām var apstāties tikpat ātri, kā sākusies. Dažām sievietēm vairākus mēnešus mati var kļūt plānāki, līdz sāk augt jauni. Šajā laikā, sākoties jaunu matu augšanai, var būt redzami daudz īsu matiņu.

Kāpēc pēc dzemdībām izkrīt mati?

Lai gan matu izkrišana pēc bērna piedzimšanas var būt šokējoša, tā ir bieži sastopama ķermeņa atgriešanās normālā ciklā.
• Šis process sasniedz maksimumu aptuveni 2–4 mēnešus pēc dzemdībām.
• Ir svarīgi turpināt uzņemt veselīgu uzturu, lai sekmētu veselīgu matu ataugšanu.
• Konsultējieties ar savu ārstu, ja jums ir kādas bažas par saviem matiem.

 Matu izkrišanas palielināšanās ir pazīstama kā “telogen effluvium” (stāvoklis, kad cilvēkiem rodas pārmērīga matu izkrišana), un tas attiecas ne tikai uz matu izkrišanu grūtniecības laikā vai pēcdzemdību periodā. Sieviešu matu izkrišanu var izraisīt vairāki citi iemesli.

Matu aizsardzība grūtniecības laikā un pēc tās

Gan jūsu galvas ādai, gan matiem var būt nepieciešama papildu kopšana grūtniecības laikā un pēc tās. Rūpīga matu kopšana pēcdzemdību periodā, īpaši matu izkrišanas gadījumā pēc dzemdībām, var palīdzēt nodrošināt spēcīgus matus un normālu matu ataugšanu. 

Grūtniecības laikā mati var kļūt taukaināki, ādas attīrīšanai jāvelta vairāk laika un mati jāmazgā biežāk, tāpēc rodas vajadzība pāriet uz maigākiem produktiem. Mūsu attīrošie šampūni matu izkrišanas samazināšanai ir izveidoti, lai maigi attīrītu un atsvaidzinātu galvas ādu. Lietojot mūsu Nioxin System komplektus kopā ar kondicionieri un neskalojamo serumu, jūsu mati kļūs elastīgāki, biezāki un apjomīgāki.

  • Ēdiet ar minerālvielām bagātu pārtiku, kas satur daudz dzelzs un cinka – šīs uzturvielas ir svarīgas optimālai matu augšanai, un tās ir nepieciešamas arī veselam mazulim. Noteikti konsultējieties ar vecmāti vai ģimenes ārstu, kādus pārtikas produktus un vitamīnu piedevas jums vajadzētu vai nevajadzētu lietot grūtniecības vai bērna barošanas laikā.
  • Aizsargājiet matus un galvas ādu no saules iedarbības. Grūtniecības laikā jūs varat vieglāk apdegt un arī jūsu āda ir jutīgāka.
  • Izvēlieties saviem matiem maigāku kopšanu — izvairieties no matu sakārtojumiem, kas noslogo jūsu matus, noņemiet pieaudzētos matus, ierobežojiet matu krāsošanu un ķīmisko apstrādi (daži produkti pat var būt nepiemēroti lietošanai grūtniecības laikā vai, laikā, kad plānojat grūtniecību), un izmēģiniet žāvēt matus ar fēnu zemākā temperatūrā.
  • Mazgājot matus, maigi atšķetiniet samezglojumus, sāciet no matu galiem un virzieties uz saknēm, lai izvairītos no matu stiepšanas un matu lūšanas riska.

Ja jūsu mati grūtniecības laikā vai pēc tās kļūst plānāki, mēģiniet tos ieveidot savādāk, lai tie izskatītos biezāki un kuplāki. Noskatieties nākamo video, lai uzzinātu vairāk par Nioxin produktu lietošanu: [video url="https://youtu.be/ETXmjbNqEqs"]

Palīdziet samazināt matu izkrišanas problēmas, izmantojot NIOXIN matu kopšanas sistēmas, kas izstrādātas, lai stiprinātu matus un veidotu maksimālu apjomu, vienlaikus atbalstot veselīgu matu ataugšanu. Konsultāciju bezmaksas variet iegūt @nioxin.latvia Instagram kontā.

References:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321590
  2. https://www.healthline.com/health/hair-loss-in-pregnancy
  3. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/common-pregnancy-problems/
  4. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/new-moms
category