Kas ir kolagēns un tā iedarbība

Kolagēns ir cilvēka ķermenī visbiežāk sastopamais proteīns, tam ir būtiska nozīme kaulu, ādas, asinsvadu un ķermeņa orgānu veselībai — tas gādā par to elastību, izturību un struktūru.

Laika gaitā cilvēka ķermeņa saražotā kolagēna daudzums samazinās, un tā šķiedras kļūst plānākas un vājākas. To ietekmē dažādi apstākļi – novecošana, hormonālās izmaiņas, vispārējais veselības stāvoklis, uzturs, smēķēšana, UV starojums u.c. Kolagēna trūkumu visātrāk pamanām ādā, kas kļūst sausa, zaudē elastību, parādās grumbas, tāpat nagi un mati kļūst trausli un lūst. Zems kolagēna līmenis var arī radīt locītavu problēmas, mazināt cīpslu un saišu elastīgumu, kā arī ietekmēt gremošanas trakta veselību.

Kolagēnu dažādība (skaistumam, kauliem, locītavām)

Kolagēnu veido trīs aminoskābes: glicīns, prolīns un hidroksiprolīns. Kopumā ir atklāts ap 28 kolagēna veidu  – katrs ar atšķirīgu struktūru. Visbiežāk tiem ir garu, smalku šķiedru forma, kas ir izturīgas un elastīgas. Biežāk sastopams ir I līdz IV tipa kolagēns:

  • I tipa kolagēns sastopams ādā un kaulos, zobos;
  • II tipa kolagēns raksturīgs skrimšļiem, saitēm, cīpslām;
  • III tipa kolagēns atrodams ādā, kaulos, zarnu sieniņās, asinsvados un muskuļos;
  • IV tipa kolagēns atrodams bazālajā membrānā.

Pētījumi liecina, ka kolagēna piedevu lietošana veicina kolagēna ražošanu un var uzlabot ādas izturību un elastību, palielināt kaulu blīvumu, mazināt locītavu sāpes.

Medicīnas nozarē kolagēnu izmanto audu reģenerācijas procesos, kā arī brūču kopšanai, piemēram, lai kontrolētu asiņošanu, mazinātu iekaisumu, stiprinātu rētaudus u.c.

Kādu kolagēnu labāk izvēlēties, kāpēc?

Kvalitatīvs uzturs un aktīvs dzīvesveids palīdz veicināt kolagēna sintēzi. Viens no veidiem, kā palielināt kolagēna daudzumu ķermenī, ir uzņemt to ar pārtikas piedevām. Vairākums kolagēna produktu tiek ražoti, hidrolīzes procesā sašķeļot kolagēnu peptīdos, tā ļaujot ķermenim to vieglāk absorbēt un izmantot. Daži no iespējamiem kolagēna produktu lietošanas ieguvumiem:

  • ādas veselības uzlabošanās (kolagēns var palīdzēt samazināt novecošanas radītos efektus, mitrinot ādu, mazinot krunciņas un palielinot elastību);
  • labāka locītavu veselība (kolagēns var palīdzēt atjaunot vai novērst locītavu skrimšļu nodilumu, mazināt locītavu stīvumu);
  • muskuļu masas pieaugums (kolagēna uzņemšanu papildinot ar treniņiem).

Kolagēna lietošana var palīdzēt parūpēties arī par zarnu trakta veselību, uzturēt veselīgu svaru, mazināt trauksmi, veicināt veselu nagu un matu augšanu.

Visbiežāk kolagēna piedevas ir pieejamas tablešu, kapsulu un pulvera veidā. Atbilstoši vēlamajam efektam atšķiras arī kolagēna produktu sastāvs.

Kosmētikas nozarē kolagēna produkti bieži tiek apvienoti ar hialuronskābi, biotīnu vai cinku, lai palielinātu ādas elastību, veicinātu veselīgu nagu un matu augšanu. Tomēr jāatceras, ka kolagēnu saturošie krēmi, kas sola atdot ādai jaunību, visticamāk, neradīs ievērojamu iespaidu, jo kolagēna molekulas nespēj iekļūt dziļākajos ādas slāņos.

Rūpējoties par locītavu un kaulu veselību, ieteicams izvēlēties kolagēnu kombinācijā ar glikozamīnu vai hondroitīnu.

Izvēloties kolagēnu, vispirms jānoskaidro tā izcelsme (dzīvnieku, augu, zivju produkti), lai izvairītos no iespējamas alerģiskas reakcijas. Vairākums kolagēna piedevu nav piemērotas vegāniem un veģetāriešiem, jo visbiežāk tās tiek ražotas no dzīvnieku kauliem un proteīna.

Kolagēna piedevu lietošana parasti ir droša, tomēr pirms jebkuru jaunu pārtikas piedevu lietošanas vai to devu maiņas ieteicams konsultēties ar veselības speciālistu. Kolagēna piedevu lietošanas blakusefekti parasti ir viegli un var ietvert caureju, smaguma sajūtu vēderā un izsitumus.

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no https://www.medicalnewstoday.com/

category