Izsmidzināms toniks - maiga formula ar spēcīgu iedarbību!

Sejas toniki ir produkti, pret kuriem mēs izturamies mazliet nevērīgi, līdz galam neizprotam to nozīmi un lietošanas nepieciešamību.

Sejas toniki ir produkti, pret kuriem mēs izturamies mazliet nevērīgi, līdz galam neizprotam to nozīmi un lietošanas nepieciešamību. Definīcijā teikts, ka tonikus lieto, lai atjaunotu pareizu ādas pH līmeni, turklāt tiem piemīt arī attīrošs, atsvaidzinošs un nomierinošs efekts. Atkarībā no ādas tipa, kuram toniks paredzēts, tas satur aktīvās vielas, kas atbilst konkrētās ādas vajadzībām. Šajā rakstā mēs centīsimies izskaidrot, kāpēc ir vērts tonikus lietot un kādus ieguvumus tie sniedz ādai.

ĀDAS pH REAKCIJAS NOZĪME

Pirmkārt, īss atgādinājums, kas ir pH. Saskaņā ar mācību grāmatas definīciju pH ir ūdeņraža jonu koncentrācijas negatīvais logaritms (precīzāk - ūdeņraža jonu aktivitāte). Šķīduma pH ir skābs, ja tajā dominē ūdeņraža joni (H3O+), un bāzisks, ja tajā dominē hidroksīds (OH-). Tīram ūdenim visus ūdeņraža jonus neitralizē hidroksīda joni, tāpēc ūdens pH ir neitrāls. pH skalas skābais diapazons ir no 0 līdz 7, sārmainais diapazons ir no 7 līdz 14, un pH 7 ir neitrāls.

Ādas pH dažādās ķermeņa zonās, kā arī ādas slāņos ir atšķirīgs - pašā raga slānī pH svārstās no mazāk nekā 5 ārējos slāņos līdz aptuveni 7 (7,2-7,4) dziļākos slāņos, kas robežojas ar epidermas dzīvo slāni, līdzīgi kā dermā. Skābais ādas virsmas pH ir saistīts ar enzīmu aktivitāti, ieskaitot sulfoniltransferāzes, kas fermentu darbības rezultātā veido ūdenī šķīstošas skābes - pienskābi, pirolidīnkarboksilu un urokaīnu.

Raga slāņa pH ietekmē trīs mehānismus un funkcijas, ko veic āda - barjeras funkciju, kas aizsargā pret mikroorganismu iekļūšanu, integrālās barjeras funkciju, kas aizsargā pret ārējās vides faktoriem, un epidermas barjeras caurlaidības mehānismu. Raga slāņa fizioloģiskā pH izmaiņu rezultātā tiek traucēta epidermas barjeras funkcija. Skābais pH ir svarīgs no ādas mikrobioma viedokļa - neitrāls pH ir piemērota vide, kur vairoties patogēnām baktērijām, tādējādi pastāvīgi paaugstināts pH traucē epidermas fizioloģiskās mikrobiotas darbību.

Epidermas barjeras caurlaidības homeostāzi nosaka pH gradients raga slānī un lipolītisko enzīmu aktivitāte, kuras optimālais pH ir robežās no 4 līdz 5.

Faktori, kas ietekmē raga slāņa un ādas virsmas pH, tiek iedalīti endogēnos, kas nav saistīti ar patoloģiskiem procesiem, endogēnos, kas saistīti ar patoloģiskiem procesiem, un eksogēnos. Endogēnie faktori ir:

- Vecums - dažas dienas pēc piedzimšanas mazuļa ādas pH ir aptuveni 7, un jaundzimušo periodā tas pakāpeniski samazinās. Gados vecākiem cilvēkiem tiek novērots ādas pH pieaugums un bufera spējas (pH izlīdzināšanas) zudums. Vecāka gadagājuma cilvēku ādā tiek novērota paaugstināta sārmainu enzīmu aktivitāte, kas ir atbildīga par keramīdu noārdīšanos.

- Ķermeņa zona - padusēs un cirkšņos novēro augstāku pH līmeni, tāpēc, lai novērstu šo zonu kolonizāciju ar baktērijām, kas noārda sviedrus un rada nepatīkamu smaku, antiperspiranti satur citronskābes esterus.

- Ādas fototips - ir pētījumi, kas parāda skābākas pH vērtības (ap 4,6) cilvēkiem ar IV-V ādas fototipu pēc Ficpatrika, salīdzinot ar cilvēkiem ar gaišu fototipu, kuriem raksturīgas mazāk skābās vērtības (ap 5).

Pie eksogēniem faktoriem pieder nepareiza kopšana, sārmainu ziepju lietošana, mazgāšanai izmantotā ūdens pH un citi faktori. Svarīgs, dermatoloģiskajā literatūrā plaši aprakstīts faktors, kas ietekmē pH līmeni, ir ādas attīrīšana, konkrētāk - tīrīšanai izmantotā produkta pH. Publikācijās minēts, ka, atkarībā no izmantotajiem produktiem un paša ādas mazgāšanas procesa, pH vērtība var svārstīties no 0 līdz 3 vienībām, un laiks, līdz āda atgriežas sākotnējā pH līmenī, svārstās no 45 minūtēm līdz pat vairākām stundām.

Mehānismu disfunkcijas, kuru mērķis ir uzturēt pareizu pH gradientu, izraisa starpšūnu lipīdu fermentatīvo hidrolīzi, izmaiņas to struktūrā un sastāvā, kā rezultātā tiek traucēta ādas barjeras funkcija un raga slāņa vienotība. Ādas pH traucējumi tiek ņemti vērā pētījumos par dermatozēm, piemēram, atopisko dermatītu, ihtiozi, autiņbiksīšu dermatītu, kāju sēnīti, akni un kontaktdermatītu.

Pētnieki ir ievērojuši, ka pacientiem ar AD ādas pH ir augstāks nekā veselīgas ādas pH, turklāt pH līmeņa paaugstināšanās tiek novērota ķermeņa zonās, kas visvairāk pakļautas sausumam un niezei. Viena no teorijām, kas izskaidro izmainītu ādas pH līmeni AD pacientiem, ir brīvo taukskābju un urokaīna daudzuma samazināšanās, kas savukārt saistīts ar samazinātu filaggrīna koncentrāciju.

AHA skābes, kas plaši pazīstamas kosmetoloģijā, tiek izmantotas arī, lai regulētu epidermas keratinizācijas traucējumus. Pienskābe spēj stimulēt keramīdu ražošanu keratinocītos par 300% (pētījumi in vitro). Kādā no publikācijām ziņots, ka preparāta, kas satur 4% pienskābes (pH 3,7–4,0), lietošana ievērojami uzlaboja ādas barjeras funkciju, mērot ar transepidermālā ūdens zuduma mērījumu metodi (TEWL - transepidermal water loss). Pienskābes lietošana ir efektīva tādu ādas disfunkciju gadījumā, kas rodas keramīdu daudzuma samazināšanās dēļ (keramīdu deficīts izraisa pārmērīgu ūdens zudumu un sausu ādu).

Ādas pH traucējumi ne tikai rada mikrobu augšanas un barjeras traucējumu risku, bet ietekmē arī pigmentāciju. pH pieaugums ap melanosomām (organoīdi, kas transportē melanīnu no melanocītiem uz keratinocītiem), izraisa tirozināzes hiperreaktivitāti un defektīvu melanogenēzes procesu. Melanosomu veidošanās procesā pH mainās no skāba (5) uz neitrālu (6,8), un tas ir ļoti svarīgs process, jo tirozināze zaudē savu darbību skābā vidē. Šī iemesla dēļ dermokosmētika, kas paredzēta pigmentācijas izmaiņu regulēšanai, satur skābas aktīvās vielas. Kā pārbauda ādas pH? Ādas pH mēra ar elektrodiem – līdzīgi, kā šķīdumu pH mērīšanā. Lai mērījumu veikšana būtu vieglāka, elektrodam ir plakans gals. Lai rezultāts būtu uzticams, mērījums jāveic stingri noteiktos temperatūras un mitruma apstākļos pēc zondes aklimatizācijas mērīšanas telpā.

SPREJS JUTĪGAI ĀDAI

Alerģiskai un jutīgai ādai ir kopīga bojātās epidermas barjeras problēma. Pēdējos gados kosmetoloģijā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta mikrobioma nozīmei pareizā ādas funkcionēšanā, jo tas veido barjeru pret ārējās vides ietekmēm. Mitrinošais un nomierinošais izsmidzināmais toniks Puri-Sensilique satur probiotiķus (glikooligosaharīdu un inulīna maisījumu), kas atbalsta ādas veselībai labvēlīgo mikroorganismu darbību, vienlaikus neietekmējot patogēno baktēriju augšanu. Probiotiķi regulē līdzās pastāvošo labvēlīgo un patogēno baktēriju līdzsvaru, tādējādi novēršot ādas apsārtumu, kairinājumu un niezi. Mūsu prebiotiķu spēja selektīvi atbalstīt ādai labvēlīgas baktērijas, neietekmējot patogēnās baktērijas, tika pētīta, izvērtējot baktēriju metabolisma produktus. Pētījums parādīja, ka patoloģiskas baktērijas neizmanto mūsu izmantotās izejvielas, bet tikai komensālās baktērijas, kā tas ir, piemēram, sēnīšu gadījumā. Izsmidzināmais toniks jutīgai ādai efektīvi mitrina, attīra, noņem kosmētiku un netīrumus, nomierina ādu un mazina diskomfortu.

LITERATŪRA

  1. Ali, G. Yosipovitch: Skin pH: From basic science do Basic skin care, Acta Derm Venereol 2013; 93: 261–267
category