Kas ir herpes vīruss?
Aptuveni 3,7 miljardiem cilvēku vecumā līdz 50 gadiem ir herpes vīrusa infekcija (67% no visas pasaules iedzīvotāju ir mutes herpes vīruss, 13% ir dzimumorgānu herpes vīruss). Lielākā daļa herpes vīrusa infekciju ir asimptomātiskas vai netiek atpazītas, jo nav novērojami nekādi simptomi, taču herpes redzamākais un biežāk sastopamais simptoms ir sāpīgas čūlas, kas laika gaitā var atkārtoties.
Herpes vīruss ir ļoti lipīgs un galvenokārt izplatās, saskaroties ādai ar ādu. Tas ir apārstējams, bet nav izārstējams. Kad cilvēks vienu reizi ir inficējies ar vīrusu, tas paliek organismā uz mūžu. Parasti herpes vīruss ir miera stāvoklī (pasīvs), bet var “pamosties” un izraisīt uzliesmojumus. Tad ir aktīvi jāārstējas, lai mazinātu risku tā izplatībai.
Herpes vīruss var inficēt dažādas ķermeņa daļas, taču visbiežāk tas izpaužas mutes dobuma rajonā (mutes herpes) un dzimumorgānos (dzimumorgānu herpes). Herpes vīruss izraisa ar šķidrumu pildītus pūslīšus, kas saplaisā un pārklājas ar kreveli visur, kur ir infekcija. To sauc par herpes uzliesmojumu, un tad ir nepieciešamas lietot zāles pret herpes vīrusu.
KURAS ĶERMEŅA DAĻAS HERPES VĪRUSS VAR SKART?
Mute un seja. Mutes herpes infekcija izraisa aukstumpumpas uz lūpām un ap muti. Dažiem cilvēkiem čūlas var veidoties arī mutes dobumā iekšā vai uz deguna un deguna gļotādā. Āda var kņudēt, niezēt vai būt sārta līdz 48 stundām pirms pūslīšu parādīšanās, kad tiek rekomendēts sākt lietot atbilstošus medikamentus.
Dzimumorgāni. Otrs izplatītākais herpes veids ir dzimumorgānu herpes vīruss, kas rada čūlas dzimumorgānu rajonā. Tās var būt gan ārējās redzamajās daļās, piemēram, uz vulvas vai peņa, un arī vizuāli neredzamajās zonās, piemēram, dzemdes kaklā. Simptomi: 48 stundas pirms pūslīšu parādīšanās var būt drudzis, galvassāpes, limfmezglu pietūkums un nieze vai tirpšana dzimumorgānu zonā.
Āda jebkurā citā ķermeņa . Lai gan populārā zona ir sejas apvidus, herpes vīruss var izplatīties uz plaukstām, pēdām, padusēm, ausīm vai ādas jebkurā ķermeņa vietā. Ekzēma, kas ir plaši izplatīta ādas infekcija, ir herpes vīrusa infekcijas komplikācija. Tā visbiežāk ir cilvēkiem ar atopisko dermatītu. Šajā gadījumā noderēs dažādi vīrusu ierobežojoši krēmi.
Acis. Herpes vīruss var būt īpaši bīstams redzei, jo var izraisīt nopietnu infekciju acīs. Tas izpaužas kā acu sāpes vai kairinājums, sajūta, ka acī kaut kas ir iekritis, ir jutība pret gaismu, pūslīši uz plakstiņiem vai ap acīm.
Galvas un muguras smadzenes. Herpes vīruss var inficēt galvas smadzenes (encefalīts), izpaužoties kā galvassāpes, drudzis, krampji, runas vai uzvedības izmaiņas, vai aizsargslāņus ap galvas vai muguras smadzenēm (meningīts) ar simptomiem: galvassāpes, drudzis, jutība pret gaismu. Ja herpes inficē gan galvas smadzenes, gan to aizsargslāņus vienlaicīgi, var attīstīties dzīvībai ļoti bīstams stāvoklis.
Citi orgāni. Krūškurvja un vēdera orgāni arī var tikt herpes vīrusa skarti, piemēram, herpes var izplatīties barības vadā, plaušās (pneimonija) un aknās (hepatīts). Šāda veida infekcijas biežāk skar cilvēkus ar novājinātu imunitāti.
KĀ ĀRSTĒT HERPES VĪRUSU?
Aptiekās ir pieejami dažādi bezrecepšu medikamenti pret vīrusu, taču smagāka vīrusa izplatības gadījumā nepieciešams konsultēties ar savu ārstu, kurš izrakstīs papildus stiprākus medikamentus vīrusa ierobežošanai. Lai atvieglotu ārstēšanos un mazinātu herpes izplatības uzliesmojuma risku, papildus iespējams:
· likt aukstas kompreses. Lai mazinātu sāpes, vairākas reizes dienā uz 15 minūtēm uz brūcēm var likt ar audumu apklātu ledus paku. Jāuzmana, lai nerodas apsaldējums, tāpēc komprese laiku pa laikam jānoņem;
· izvairīties pieskarties pūslītim. Berzējot un knibinot čūlu, infekcija var izplatīties uz citām ādas vietām ļoti strauji;
· apkopt brūci. Herpes vīrusa akūtās čūlas var inficēties ar baktērijām, ja tām pieskaras ar nemazgātām rokām. Pirms pūslīša apkopšanas un medikamentu uzklāšanas, nepieciešams rūpīgi nomazgāt rokas ar ziepēm;
· mazināt stresu. Stress var palielināt jutību pret sāpēm herpes uzliesmojuma laikā, kā arī paildzināt ārstēšanās laiku. Herpes vīruss ir tāda pati saslimšana kā jebkurš cits vīruss, tāpēc tas jāuztver nopietni un jāļauj sev atpūsties;
· neizmantot koplietošanas priekšmetus. Lai samazinātu herpes izplatīšanās risku, jāizvairās no kopējo trauku, dvieļu un citu priekšmetu lietošanas;
· izvairīties no tuva kontakta ar citiem cilvēkiem (tajā skaitā ir jāizvairās no skūpstīšanās).
FAQ
1. Kas ir herpes vīruss?
Herpes vīruss ir infekcija, kas izpaužas kā sāpīgi pūslīši uz ādas. Slimība tiek pārnēsāta, saskaroties ar ādu. Ir divu veidu herpes – 1. tips, kas lielākoties izplatās, saskaroties ar mutes dobumu, un izraisa infekciju mutē vai ap to (mutes herpes jeb aukstumpumpas). Tas var izraisīt arī dzimumorgānu herpes. 2. tips izplatās dzimumkontakta ceļā un izraisa tikai dzimumorgānu herpes.
2. Vai herpes vīruss ir izārstējams?
Nē, herpes nav izārstējamas, bet tās ir apārstējamas. Zāles pret herpes vīrusu, kā piemēram, Valtrex (valaciklovirs) un Zovirax (aciklovirs) ne tikai dziedē herpes čūlas ātrāk, bet arī novērš to atkārtošanos un mazina risku tām izplatīties. Pareizi ārstējot herpes, ievērojami samazinās risks inficēt citus. Lielisks palīgs herpes vīrusa ierobežošanā ir arī speciālie plāksteri, ar ko nosegt inficēto vietu.
3. Kā herpes vīruss izplatās?
Herpes vīruss izplatās cieša kontakta laikā ar inficēto cilvēku. Vīruss var atrasties ādā un siekalās. Lielākais risks inficēties ar herpēm ir, saskaroties ar čūlām un pūslīšiem. Inficēt kādu citu ir iespējams arī bez akūtiem simptomiem – šis stāvoklis ir pazīstams kā asimptomātiska vīrusa izplatīšanās. Herpes vīrusu var nodot arī dzimumkontakta laikā.