Kā izvēlēties piena maisījumu. Izvēles kritēriji

Kā izvēlēties piena maisījumu zīdaiņiem un kam ir jāpievērš uzmanība, ja barošana ar krūti nav iespējama.

Labākā pārtika zīdaiņiem, protams, ir mātes piens. Bet ne vienmēr ir iespējams turpināt barošanu ar krūti tik ilgi, cik tas būtu nepieciešams. Nākas pieņemt ļoti atbildīgu lēmumu - kādu piena maisījumu izvēlēties.

Pamatkritēriji maisījuma izvēlei:

  1. Piena maisījumam ir jāatbilst bērna vecumam.
  2. Piena maisījumam ir jābūt maksimāli adaptētam.
  3. Jāņem vērā īpašas diētas vajadzības, ja tādas ir.
  4. Jāņem vērā bērna individuālo reakciju uz piena maisījumu.

Bērna vecums

Piena maisījumus līdz gadam iedala - no 0 līdz 6 mēnešiem un no 6 līdz 12 mēnešiem. Kā arī tiek piedāvāti piena maisījumi bērniem, kuri ir vecāki par 1 gadu. Tas nozīmē, ka piena maisījumu uzturvērtība (olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu, vitamīnu un minerālvielu daudzums) atbilst bērna fizioloģiskajām vajadzībām. Attiecīgi piena maisījums ir jāizvēlas atbilstoši bērna vecumam, kas norādīts uz iepakojuma.

Adaptētie piena maisījumi

Piena maisījumu kvalitātes kritērijs ir tā tuvināšana (adaptēšana) mātes pienam, tā sastāvam un īpašībām. Piena maisījumu ražošanā dzīvnieku piens tiek adaptēts:

- pēc olbaltumvielu sastāva, tiek pievienotas sūkalas. Adaptētie sūkalu maisījumi retāk izraisa funkcionālus aizcietējumus, gremošanas traucējumus un gāzes vēderā. Tie palīdz veidot veselīgu zarnu mikrofloru. Piena maisījumi, kuru pamatā ir kazeīna olbaltumvielas ir mazāk pietuvināti mātes pienam vadoties pēc olbaltumvielu sastāva, taču tie ir diezgan adaptēti pēc visiem pārējiem parametriem. Turklāt piena maisījumu sastāvā esošais kazeīns, tiek īpaši apstrādāts, kas palielina tā sagremojamību.

- pēc tauku sastāva, dzīvnieku tauki tiek aizstāti ar augu taukiem;

- pēc ogļhidrātu sastāva, tiek pievienota laktoze (dabīgais piena cukurs);

- pēc vitamīnu un minerālvielu sastāva, tiek bagātināts ar visiem mātes pienā esošajiem vitamīniem un minerālvielām.

Bērnu pārtika pie īpašām diētas vajadzībām un / vai slimībām

Ja bērnam ir īpašas vajadzības un / vai slimības - dzelzs deficīts, patoloģiski bieža un bagātīga piena atgrūšana, alerģija pret dzīvnieku olbaltumvielām, laktozes nepanesība, priekšlaicīgi dzimuši vai citas dažādas slimības (fenilketonūrija - reta autosomāli recesīva iedzimta aminoskābju vielmaiņas slimība, celiakija, galaktozēmija utt.) - tiek noteikti ārstnieciskie piena maisījumi, tos izraksta tikai ārsts un neviens cits.

Individuāla reakcija uz piena maisījumu

Visi bērni ir ļoti individuāli. Neskatoties uz to, ka piena maisījumu sastāvi daudzējādā ziņā ir līdzīgi, bērniem vienalga varbūt dažādas reakcijas uz maisījumiem. Tāpēc ir jāatceras, ka piena maisījums ir jāievieš pakāpeniski. Vērojiet, kā bērns reaģē uz piena maisījumu. Nekavējoties jāmaina piena maisījums tikai tad, ja ir acīmredzama alerģijas izpausme, piemēram, uz dzīvnieku olbaltumvielām (govs vai kazas).

Maisījumu veidi

Piena maisījumi veseliem bērniem – tie ir maisījumi mazuļu barošanai bez īpašām uztura vajadzībām.

Profilaktiskie piena maisījumi - maisījumi veseliem bērniem - fermentēti piena maisījumi - visi maisījumi, kas palīdz uzlabot gremošanas sistēmas darbību un mazina diskomforta sajūtu, it īpaši pārejot no mātes piena uz mākslīgo vai jauktā veida barošanu.

Hipoalerģiskie piena maisījumi - maisījumi, pievienojot daļēji hidrolizētus proteīnus (hipoalerģiskie maisījumi, ja kādam no vecākiem ir alerģija). Šādiem maisījumiem ir marķējums GA vai HA.

Ārstnieciskie piena maisījumi - maisījumi bērniem ar noteiktām dažāda rakstura slimībām. Tādu uzturu  var izrakstīt tikai ārstējošais ārsts. Parasti, pie diagnozes uzstādīšanas, ārsts nekavējoties izraksta atbilstošu maisījumu.

Piena maisījumi no govs un kazas piena

Mammām daudzās paaudzēs pazīstamāki ir govs piena maisījumi, turklāt tie ir arī lētāki. Tomēr šodien daudzi pediatri un mammas dod priekšroku kazas piena maisījumiem, jo tie ātrāk un vieglāk asimilējas bērna organismā, un tas, savukārt, ne tikai palielina absorbēto vērtīgo vielu daudzumu, bet arī parūpējas par mazuļa gremošanas trakta labsajūtu - normalizējas mazuļa vēdera izeja un samazinās aizcietējumu un vēdergraižu biežums un intensitāte. Patiesībā kazas piena maisījumus būtu pareizi klasificēt kā profilaktiskos maisījumus.

No visiem kazas piena maisījumiem, īpaši vēlamies izcelt Kabrita piena maisījumus. Tiem ir ļoti labs sastāvs. Bez vērtīgajām kazas piena sūkalām, tie ir bagāti ar daudzajiem barības elementiem, ieskaitot dabīgās aminoskābes un oligosaharīdiem (prebiotikas). Kabrita maisījumu sastāvā ietilpst arī beta -palmitāts, kas palīdz gremošanas sistēmai, jo tas kopē mātes piena taukus. Turklāt maisījumi ir bagātināti ar prebiotikām un probiotikām, vērtīgajām Omega-3 un Omega - 6 taukskābēm un nukleotīdiem, kuras kopē mātes piena nukleotīdus. Īpaši vērts atzīmēt, ka piena maisījumi, kas bagātināti ar beta-palmitātu, nodrošina labāku miegu mazulim, piedalās kaulu sistēmas stiprināšanā un palīdz labāk absorbēt kalciju.

Kā mazuļa ēdienkartē ieviest piena maisījumu

Centieties pēc iespējas ilgāk barot mazuli ar krūti. Ja tas nav iespējams, pievērsiet īpašu uzmanību piena maisījuma izvēlei, lai vēlāk nemainītu maisījumu un nekaitētu bērnam - jebkurš jauns ēdiens dzīves pirmajā dzīves pusgadā mazulim rada stresu.

Ieviešot piena maisījumu ievērojiet pakāpeniskuma principu. Bērni dažreiz ne uzreiz pierod pie jauniem maisījumiem, un mazuļa organisms var reaģēt uz to ar caureju, var mainīties fēču krāsa un citas reakcijas. Ja rodas kuņģa darbības traucējumi vai aizcietējums, nesteidzieties ar citu maisījumu - bieža maisījumu maiņa Jūsu mazulim nepavisam nenāks par labu. Konsultējieties ar zinošu pediatru. Dažreiz bērnam ir nepieciešams no nedēļas līdz mēnesim, lai pilnībā pielāgotos jaunajai ēdienkartei.

Jaunā maisījuma pakāpeniska ieviešana bērna uzturā 

Mātes piens ir labākais uzturs Jūsu mazulim. Pirms maisījuma ieviešanas nepieciešama konsultācija pie sava speciālista.

[video url="https://www.youtube.com/watch?v=q5GlZYjrNNE"]

category