Caureja un slikta dūša
(19)
Kā izvēlēties caurejas zāles
Kuņģa un zarnu trakta slimības ir vienas no tām, kas izraisa ļoti lielu diskomfortu. Visbiežāk caureja izzūd dažu dienu laikā, bet tā arī var liecināt par kādu nopietnu slimību. Pieaugušajiem visbiežākais akūtas caurejas cēlonis ir norovīrusa infekcija. Kopā ar caureju viens no visbiežāk sastopamajiem simptomiem ir arī slikta dūša un vemšana. Tādā situācijā noderēs zāles pret sliktu dūšu. Caureja pieaugušos skar aptuveni reizi gadā, bet mazus bērnus – divas reizes gadā.
Caurejas gadījumā svarīgi priekšdarbi, kurus jāveic mājas apstākļos, ir jādzer pietiekami daudz ūdens, jāseko līdzi uzturam, neēdot neko, kas apgrūtina gremošanu, un jāatpūšas, kā arī jālieto caurejas zāles vai citi situāciju atvieglojoši medikamenti. Papildus var lietot probiotikas – uztura bagātinātājus ar labajām baktērijām. Tie palīdz uzlabot zarnu mikrovidi slimības laikā.
Caurejas vai vemšanas gadījumā katrā tualetes apmeklējuma reizē organisms zaudē ūdeni. Ja zaudētais ūdens daudzums ir pārāk liels, var rasties dehidratācija. Ir svarīgi dzert pietiekami daudz jebkādu šķidrumu – ūdeni, tēju, buljonu vai augļu sulu. Slimojot dienas laikā nepieciešams izdzert aptuveni divus trīs litrus (8–12 glāzes) šķidruma. Tas jādzer nelielās porcijās starp ēdienreizēm, nevis ēšanas laikā. Ja papildus ir arī slikta dūša, tad ir jālieto zāles pret sliktu dūšu, bet lēnām ir arī jāturpina uzņemt šķidrumu. Ārsts var ieteikt papildus iekšķīgu rehidratācijas terapiju, lai organismā atjaunotu sāli, kāliju un citus elektrolītus, ko organisms zaudē caurejas laikā.
Kas izraisa caureju
Caurejai var būt dažādi iespējamie cēloņi. Tās ilgums, papildu simptomi un pareizās caurejas zāles ir atkarīgi no caurejas iemesla. Visbiežākie akūtas caurejas (parasti ilgst pāris dienas) cēloņi ir infekcija, ceļotāja caureja un zāļu blakusparādības. Infekcijas, kas izraisa caureju, ir vīrusi, piemēram, norovīruss, rotavīruss, bakteriālas saslimšanas, piemēram, salmonella vai šigella, vai kāda veida parazīti. Medikamenti, kas var izraisīt akūtu caureju, ir antibiotikas, antacīdie līdzekļi, magnijs, ķīmijterapijas zāles un citi vēža ārstēšanas līdzekļi.
Ceļotāju caureja parasti izplatās ar piesārņotu pārtiku un ūdeni, kurā var dzīvot baktērijas un parazīti, tāpēc ceļojot caurejas zāles ir viens no obligātajiem medikamentiem mazajā aptieciņā. Baktērija vai parazīts nokļūst gremošanas traktā un izraisa saslimšanu. Lai gan vairākums ceļotāju caurejas gadījumu ir akūti, daži parazīti var izraisīt hroniskas problēmas.
Hroniskas caurejas (ilgst vairākas nedēļas vai ilgāk) cēloņi ir noteiktas infekcijas, pārtikas alerģijas vai nepanesība, gremošanas trakta problēmas, operāciju komplikācijas vai ilgstoša zāļu lietošana. Dažas infekcijas izraisa caureju, kas ātri nepazūd, kā rezultātā var rasties problēmas ar laktozes (kas atrodas piena produktos) sagremošanu.
Mēdz būt pārtikas alerģija (piemēram, pret govs pienu, soju, graudiem, olām vai jūras veltēm), kas izpaužas kā caureja, kad šie pārtikas produkti tiek uzņemti. Ja šie produkti netiek izslēgti no uztura, caurejas zāles nav efektīvas. Arī pārtikas produktu nepanesība ir biežs caurejas cēlonis. Bez ierastās piena produktu nepanesības ir arī citas, kas var izraisīt caureju, - fruktozes un cukura un alkohola nepanesība.
Gremošanas trakta problēmas, kas ir kā hroniski gremošanas traucējumi, tostarp celiakija, Krona slimība, kairinātas zarnas sindroms un čūlainais kolīts, izraisa caurejas lēkmes, un šajā gadījumā caurejas zāles mazina simptomus, bet ne cēloni.
Kāda informācija ir nepieciešama ārstam
Lai spētu vieglāk identificēt caurejas cēloni un atrastu piemērotas caurejas zāles, ir svarīgi nodot ārstam precīzu informāciju: vai caurejā ir asinis un gļotas; cik ūdeņaina tā ir; cik ilgi ir grūtības ar caureju; vai vēl kādam no ģimenes tā ir; vai ir sāpes vēderā; vai ir drudzis; vai ir apātiska sajūta; vai ir galvas reiboņi; vai nesenā pagātnē slimnieks ir ceļojis; vai tiek lietotas antibiotikas u.c. Visi šie parametri ļaus izprast situāciju un atrast piemērotākās caurejas zāles.
Papildus ārsts var lūgt nodot asins analīzes un fēču analīzes. Ja ārstam ir nepieciešama vēl plašāka informācija, lai noskaidrotu caurejas iemeslu, var būt nepieciešams veikt testu, ko sauc par kolonoskopiju. Ja ārsts uzskatīs, ka problēmu izraisa kāds konkrēts pārtikas produkts, speciālists var lūgt kādu laiku konkrēto produktu nelietot, lai novērtētu tā ietekmi. Bieži sastopams piemērs ir piena produktu (laktozes) nepanesība. Šajā gadījumā pareizā ārstēšanas metode būs nevis caurejas zāles, bet uztura korekcija.
FAQ
1. Cik ilgi var būt caureja?
Caurejas ilgums atkarīgs no smaguma pakāpes, cēloņa un tā, cik efektīvi iedarbojas caurejas zāles. Akūta caureja parasti ilgst vienu līdz divas dienas, taču reizēm tā var ilgt līdz pat divām nedēļām, bet šāda veida caureja parasti ir viegla un izzūd pati no sevis. Hroniska caureja ilgst vismaz četras nedēļas un var liecināt par nopietnu saslimšanu.
2. Cik bieži var lietot caurejas zāles?
Caurejas zāles vienmēr ir jālieto tā, kā norādījis ražotājs (uz iepakojuma) vai ieteicis ārsts. Jāņem vērā, ka atšķiras lietošanas devas zīdaiņiem, bērniem un pieaugušajiem. Dažkārt aktīvās vielas apjomu pieskaņo pacienta svaram. Viens no iecienītākajiem medikamentiem pret caureju ir aktīvā ogle, kas ir dabiskas izcelsmes produkts.
3. Vai caurejas zāles var dot bērniem?
Jā, bērniem var dot caurejas zāles, bet devas un medikamentu izvēle ir atkarīga no vecuma un caurejas cēloņiem. Bērniem līdz trīs gadu vecumam nav ieteicams dot bezrecepšu medikamentus bez konsultēšanās ar ārstu. Caurejas gadījumā primāri ir jāparūpējas, lai bērns uzņemtu pietiekami daudz šķidruma, jo bieži var rasties dehidratācija.
category
Menessaptieka/Visas preces/Medikamenti/Gremošanas sistēma/Caureja un slikta dūša