Kas ir efektīvs līdzeklis pret iesnām

Nevienam nekad nepatīk slimot, bet no tā izvairīties nav iespējams nevienā sezonā. Viens no biežāk sastopamajiem un arī nepatīkamākajiem simptomiem ir iesnas, tās rada diskomfortu un būtiski ietekmē kopējo pašsajūtu. Iesnas izraisa pārmērīga gļotu veidošanās deguna ejās. Gļotas var rasties ar vai bez deguna aizlikumu. To izraisa deguna eju gļotādas iekaisums, kas īpaši apgrūtina elpošanu pa degunu. Iesnas ar aizlikumu prasa nopietnu ārstēšanu. Reizēm iesnas ir vienīgais simptoms, reizēm ir arī citi – klepus, šķaudīšana, pietūkums, galvas sāpes, drudzis, sāpīgs kakls, spiediena sajūta deguna apvidū u. c. Konsultācijā ar ārstu vai farmaceitu tieši šie papildu simptomi ļauj izprast iesnu iemeslu un
atrast pareizās zāles pret iesnām. Iesnas var rasties vairāku iemeslu dēļ, tāpēc ir svarīgi noteikt cēloni un atbilstoši tam – izvēlēties zāles. Visbiežāk sastopamā ir deguna blakusdobumu vīrusu infekcija – parasti saaukstēšanās. Citos gadījumos iesnas var rasties auksta laika, alerģijas, sinusīta, gaisa sausuma dēļ, hormonu svārstību iespaidā vai citu iemeslu dēļ. Ieelpojot vīrusu vai alergēnu, piemēram, putekļus vai ziedputekšņus, tie kairina deguna eju un deguna blakusdobumu gļotādu. Tā rezultātā degunā sāk izdalīt dzidras gļotas, kas aiztur mikrobus vai alergēnus un palīdz izvadīt šīs kaitīgās vielas no deguna. Patiesībā iesnas ir ķermeņa aizsargreakcija. Tā kā nav viens efektīvs līdzeklis pret iesnām, ir vērts izmēģināt dažādus medikamentus un papildu līdzekļus. Ieteikumi, ko pamēģināt papildus zālēm.

 Ir pētījumi, kas pierādījuši, ka gaisa mitrinātājs būtiski uzlabo gļotu uzsūkšanos un mazina iesnas, ļaujot no tām atbrīvoties ātrāk.
 Karsta duša tvaika dēļ var sniegt ātru atvieglojumu, mazinot deguna aizlikumu un intensīvas iesnas. Jāņem vērā, ka karsta duša nav vēlama pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras.
 Deguna skalošana, kuru var veikt ar aptiekas līdzekļiem vai mājās gatavotu sālsūdeni, arī ir efektīvs līdzeklis pret iesnām un aizlikumu, palīdzot šķidrinātgļotas.
 Siltas kompreses, uzliktas uz deguna un pieres zonas, var palīdzēt nomierināt deguna dobumos radīto spiedienu un mazināt iesnas.
 Pikanti ēdieni var mazināt deguna aizlikumu, bet tā rezultātā iesnas kļūs intensīvākas, tāpēc šo ieteikumu vēlams izmantot mājās sev ērtā vidē. Atveseļošanās no vīrusa izraisītām iesnām lielākoties ir laika jautājums, taču ir vairāki
padomi, kurus ņemot vērā atveseļošanās var notikt ātrāk.

Atpūta

Iesnas bieži netiek uztvertas gana nopietni, kā rezultātā to ārstēšanai netiek pievērsta uzmanība, un tas var novest pie nopietnākām veselības problēmām. Ja ir iesnas, tāpat kā pie citiem simptomiem, nepieciešama papildu atpūta un izolēšanās no citiem, kas nozīmē darba,skolas un citu plānu apturēšanu. Šis ir svarīgi ne tikai savas, bet arī citu veselības labā. Atpūtas laikā mazinās stress, organisms var pievērsties cīņai ar nevēlamajām baktērijām vai vīrusiem, tādējādi atjaunojoties ātrāk un efektīvāk.

Miegs

Lai gan iesnas būtiski apgrūtina gulēšanu, kvalitatīvs un pietiekams miegs ir svarīgs, lai ātrāk varētu atveseļoties. Tabletes pret iesnām un citas zāles visefektīvāk iedarbojas tieši miegā, tāpēc slimošanas laikā īpaši vēlamas ir diendusas.
Ieteikumi, kā gulēt, kad iesnas rada aizlikumu un ir apgrūtināta elpošana:

 gulēt uz muguras, jo gravitācijas spēka ietekmē iesnas no deguna blakusdobumiem aizplūst uz kaklu, tādējādi atvieglojot elpošanu;
 pacelt ķermeņa augšdaļu (galvu un muguru), paliekot otru spilvenu vai īpašu augsto spilvenu, kas var kriet;
 Iedzer zāles pret iesnām, kas atvieglo elpošanu, - antihistamīna un antiholīnerģiskos līdzekļus, pirms miega.

Šķidrums

Pietiekama ūdens daudzuma vai zāļu tēju dzeršana ir vēl viens būtisks instruments, kas veicina atveseļošanos, jo šķidrums stimulē stabilu asinsriti, uzlabojot ķermeņa kopējo pašsajūtu. Šķidrums arī palīdz šķīdināt gļotas, ja ir aizlikts deguns. Pretējā gadījumā tās var būt biezas un lipīgas un vēl vairāk pastiprināt deguna iekaisumu. Karsti dzērieni, piemēram, tēja var būt noderīgāki, jo siltums un tvaiks palīdz atvērt un atslogot elpceļus. Labākā izvēle ir tējas, kuru sastāvā ir pretiekaisuma un antihistamīna garšaugi, piemēram, kumelītes, ingvers, piparmētras vai nātres, kas arī ir efektīvs līdzeklis pret iesnām. Nereti papildus iesnām ir iekaisis kakls, tad karstas zāļu tējas dzeršana var palīdzēt nomierināt arī to.

FAQ

1. Vai zāles pret iesnām ir efektīvas?
Lai gan nav viena konkrēta efektīva līdzekļa pret iesnām, ir zāles, kuras mazina simptomus, atvieglo elpošanu un uzlabo kopēju pašsajūtu, ļaujot efektīvi piedalīties ikdienas procesos. Atkarībā no iesnu cēloņa un papildu simptomiem būs jāpielāgo ārstēšanas metodes un jāizvēlas medikamenti. Lielākā daļā gadījumu pietiek ar bezrecepšu medikamentiem un atpūtu, lai nedēļas vai divu nedēļu laikā atgūtu veselību.

2. Cik ilgi turpinās iesnas?
Vidēji iesnas ilgst deviņas dienas. Pirmajā dienā ir noķerts vīruss. Tad organisms sāk imūnaizsardzību, izdalot antivielas, kas rada iekaisumu – karstumu, pietūkumu un sāpes –, ar kā palīdzību organisms cīnās ar vīrusu. Parasti visspēcīgākie simptomi un lielākais diskomforts ir trešajā un ceturtajā dienā. Vidējie piektajā dienā imūnsistēma jau kontrolē vīrusu, bet sasirgušajam joprojām jādzīvo saudzīgā režīmā. Sestajā dienā sākas atgūšanās.

3. Kā ātri tikt galā ar iesnām?
Iesnas ir zīme, ka organisms cenšas izvadīt kaitīgās vielas, un vienīgais veids, kā ātri apturēt akūtas tekošas iesnas, ir izpūst degunu, uz laiku atbrīvojot deguna ejas no gļotām. Tomēr tas neveicina atveseļošanos. Ja iesnas rodas alerģijas dēļ, var palīdzēt antihistamīna tabletes; ja iesnas ir vīrusa dēļ, būs jāmeklē zāles pret iesnām ar pretvīrusa aktīvajām vielām.

category
Menessaptieka/Visas preces/Medikamenti/Saaukstēšanās/Iesnas