Kā tikt pie veselām un skaistām pēdām

Sausa, plaisājoša āda ir tikai viena no nepatīkamām problēmām, pēdām nepieciešamas īpašas rūpes un ikdienas kopšana.

Egita Livmane, podoloģe VCA Elite

Krēms – divas reizes dienā

Jāizvēlas krēms, kas paredzēts tieši pēdu kopšanai. Pēc vairāku mēnešu slēgtu apavu valkāšanas, saules, vēja, putekļu ietekme pēdām sagādā šoku, tāpēc āda kļūst sausa. Pavasarī un vasarā to ieteicams veikt divas reizes dienā – no rīta jāuzklāj mitrinošs krēms, vakarā – barojošs. Tad āda būs mīksta, nezaudēs dabisko aizsargspēju un tātad – būs mazāks risks dabūt, piemēram, sēnīšu infekciju. Ja krēmotas pēdas sagādā diskomfortu, var izmantot speciālas putas – tās pilda visas nepieciešamās funkcijas, taču nerada taukainu efektu.

Svīst un nelāgi ož

Pastiprinātas svīšanas dēļ pēdas kļūst lipīgas un sāk nepatīkami ost, tādēļ vajadzētu lietot speciālu antibakteriālu krēmu vai spreju. Šie līdzekļi ne tikai novērš nepatīkamo aromātu, bet arī regulē svīšanas procesu, paaugstina ādas elastību, aktivē reģenerācijas procesus un aizsargā no dažādām sēnīšu un baktēriju izraisītām infekcijām. Pretsvīšanas iedarbība un atsvaidzinošs efekts piemīt pēdu dezinfekcijas līdzekļiem, kas paredzēti sēnīšu infekciju profilaksei. Pastiprinātu svīšanu palīdz regulēt arī vakaros pirms gulētiešanas lietots krēms ar piparmētru vai tējaskoka eļļu.

Pēdu kopšanas ABC

Ikdienā kājas vajadzētu mazgāt vismaz reizi dienā – vakarā ar siltu, tekošu ūdeni, bet ideāli, ja to dara divas reizes diena.  

  • Izmanto speciālus pēdu mazgāšanas līdzekļus, ziepes ar neitrālu pH vai bērniem paredzētas ziepes, tomēr nelieto ziepes katru dienu, jo tās sausina ādu.
  • Pēc mazgāšanas kājas jānosusina mīkstā dvielī, neaizmirstot par pirkstu starpām, jo nenosusinātas, mitras pirkstu starpas palielina sēnīšu infekciju risku.
  • Ja kājas pastiprināti svīst, tās vari apstrādāt ar pēdu dezodorantu.
  • Vasarā valkā piemērotus apavus, vislabāk – sandales ar slēgtu papēža daļu, kas pasargās ādu no plaisu veidošanās.
  • Mitrinošu krēmu lieto vismaz divas reizes dienā, noteikti – pēc pēdu mazgāšanas. Ja āda ir sausa un plaisājoša, izvēlies intensīvākas iedarbības krēmu. Nezied krēmu pirkstu starpās!
  • Regulāri maini apavus – siltā laikā pēdas pastiprināti svīst, tādēļ ir svarīgi ļaut apaviem kārtīgi izžūt. Apstrādā apavus ar dezinficējošu līdzekli.
  • Siltajā sezonā ieteicams reizi mēnesī veikt ārstniecisko pēdu aprūpi pie speciālista.
  • Sabiedriskās vietās, piemēram, pirtī vai baseinā vienmēr valkā specialās čības.

category