Sauļojies droši! Kā izvēlēties un lietot saules aizsarglīdzekli

jūnijs 29, 2022

Vasarā pavadot laiku ārā un baudot sauli, svarīgi ievērot piesardzības pasākumus, lai sauļošanās sagādā skaistu iedegumu nevis veselības problēmas.

 

Lai gan saule veicina vitamīna D veidošanos organismā, pārlieku liels ultravioletais starojums (UV) var nodarīt kaitējumu un bojāt ķermeņa šūnas, kas laika gaidā var veicināt ādas vēža attīstību.

Nedrīkst aizmirst, ka saules ietekmei pakļauti ne tikai tie, kas nolēmuši sauļoties, bet arī cilvēki, kuri strādā vai ilgstoši pavada laiku ārā.

Kā veidojas iedegums

Iedeguma veidošanās ir dabīgs ādas aizsargprocess. Lai aizsargātu ādu no UV starojumu kaitīgās iedarbības, ādas šūnas pastiprināti sāk ražot pigmentu melanīnu, kas ādu padara tumšāku.

Ņem vērā! Iedegums nevar pasargāt no apdeguma vai citiem ādas bojājumiem. Melanīna daudzuma palielināšanās, kas rada iedeguma krāsu, ir ādas bojājuma pazīme.

 

Sāc pakāpeniski

Sauļošanās jāsāk pakāpeniski. Lai nekaitētu sev, ir jāizvairās no pārmērīgas atrašanās saulē, pirmajās sauļošanās reizēs pietiek pat ar 10 līdz 20 minūtēm.

Vasarā vislielākā saules gaismas UV starojuma intensitātē ir pusdienas laikā, tādēļ ieteicams izvairīties no ilgstošas uzturēšanās saulē periodā no plkst.11.00 līdz plkst.15.00. Šajā dienas laikā ieteicams uzturēties ēnā vai iekštelpās.

Vienmēr lieto saules aizsarglīdzekli

Pārmērīgai saules ietekmei pakļauts ir ikviens, taču lielāks risks gūt apdegumus ir cilvēkiem ar gaišu ādu, zilām acīm, vasaras raibumiem un rudiem matiem. UV starojuma iedarbību nosaka arī tādi faktori, kā vecums, veselības stāvoklis un ādas tips.

Cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, kā arī cilvēki vecāki par 50 gadiem un mazi bērni vecumā līdz 5 gadiem ir jūtīgāki pret UV staru kaitīgo ietekmi.

Atceries- maziem bērniem vispār nevajadzētu atrasties saulē!

Uzturoties saulē, it īpaši nolūkā sauļoties, vienmēr jālieto aizsarglīdzeklis pret UV starojumu. Tas var būt specializēts krēms, losjons, izsmidzināms aizsarglīdzeklis u.c.

Kā izvēlēties piemērotāko aizsarglīdzekli?

Saules aizsarglīdzekli jāizvēlas, ņemot vērā savu ādas tipu. Ādas tipu ietekmē tādi faktori, kā iedzimtība, sauļošanās paradumi un ādas reakcija uz saules iedarbību. Pirms sauļošanās ieteicams noskaidrot savu ādas tipu, lai izvēlētos piemērotāko aizsarglīdzekli. Dermatologi cilvēka ādu iedala sešos tipos (I - VI), - katrs no tiem nosaka, cik lielā mērā cilvēks apdeg un cik ilgā laikā tas notiek.

Ādas tipi:
  • I - iedegums neveidojas nekad, vienmēr veidojas saules apdegumi. Šis tips raksturīgs cilvēkiem ar ļoti gaišu ādu, gaišiem matiem, zilām acīm, mēdz būt daudz vasaras raibumu.
  • II - cilvēki ar gaišu ādu, kuriem veidojas viegls iedegums un kuri bieži apdeg saulē.
  • III - cilvēki ar bēšu ādas krāsu, kuriem iedegums veidojas vienmēr, saulē apdeg reti.
  • IV - cilvēki ar gaiši brūnu ādas krāsu, kuri apdeg minimāli un iedegums veidojas ļoti labi.
  • V un VI - cilvēki ar mēreni brūnu un tumšu ādas krāsu, kuri nekad neapdeg, un iedegums tikai pastiprina ādas pigmentācija.

Izvēloties sev piemērotāko līdzekli, jāpievērš uzmanība, vai aizsardzības līdzeklis sniedz aizsardzību gan pret UVB, gan UVA staru kaitīgās ietekmes. UVB starojums tiek absorbēts ādas virsējā slānī, rada apsārtumu, veicina iedegumu, ir svarīgs D vitamīna veidošanās procesā, savukārt UVA starojums iespiežas ādā visdziļāk, bojājot vidējo slāni, veicina ādas novecošanos un grumbu veidošanos.

Ieteicams lietot līdzekli, kam saules aizsardzības indekss (SPF) nav mazāks par 15. Atceries – jo lielāks SPF, jo augstāka aizsardzība pret UVB un UVA starojumu, āda apdegs mazāk, iedegumus veidosies lēnāk, taču tas būs vienmērīgāks un saglabāsies ilgāk. Piemēram, līdzeklis ar SPF aiztur aptuveni 93% starojuma, bet līdzeklis ar SPF 30 apmēram 97% starojuma.

Cilvēkiem ar gaišu ādu un augstu jūtību pret saules starojumu ieteicams izvēlēties līdzekli ar aizsardzības pakāpi no SPF 30 līdz SPF 50.

Aizsardzības līdzekļi ar SPF 50 sevišķi ieteicami maziem bērniem, cilvēkiem ar pastiprinātu pigmentāciju un jutību pret saules starojumu; cilvēkiem, kuriem bijušas ādas vai citas ļaundabīgas slimības, kā arī pēc kosmētiskām, estētiskām vai lāzerprocedūrām.

Kā pareizi lietot saules aizsarglīdzekli

! Nekad nelieto saules aizsardzības līdzekli pēc norādītā derīguma termiņa beigām – tas vairs nespēs sniegt nepieciešamo aizsardzību.

! Līdzekli nepieciešams uzklāt aptuveni 20 līdz 30 minūtes pirms sauļošanās, lai tas iesūktos ādā un iedarbotos.

! Īpaša uzmanība jāpievērš jūtīgākajām ķermeņa daļām – lūpām, degunam, vaigiem, pierei, kā arī pleciem, plaukstu un pēdu virspusēm.

! Ja plānots ilgstoši uzturēties ārā, tad aizsarglīdzeklis jāuzklāj atkārtoti – ieteicams ik pēc divām stundām, kā arī pēc peldēšanās. Bērniem to jāuzklāj vēl biežāk.

! Saulē piesardzīgiem jābūt cilvēkiem ar lielu dzimumzīmju skaitu, pirms došanās sauļoties, ieteicams konsultēties ar ārstu. Sauļoties nav ieteicams arī grūtniecēm un cilvēkiem ar sirds – asinsvadu sistēmas slimībām, kā arī antibiotiku lietošanas laikā un nedēļu pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas. Savukārt cilvēkiem, kuriem bijušas onkoloģiskās saslimšanas nepieciešams lietot krēmu ar augstāko aizsardzības pakāpi, karstākajās stundās neiziet saulē, valkāt vieglu apģērbu ar garām piedurknēm, lai maksimāli nosegtu atsegtās ķermeņa daļas un nekādā gadījumā neapdegt.

Atceries! Atrodoties saulē vienmēr lietojiet arī saulesbrilles un galvassegu, kā arī pietiekamu ūdens daudzumu, lai pasargātu sevi no organisma pārkaršanas.
category