Krila eļļa un kāda ir tās nozīme

Krila eļļa tiek ražota no sīkiem vēžveidīgajiem – krila. Tāpat kā treknās zivis, arī krils ir bagāts ar omega-3 taukskābēm. Tajos ir īpaši liels daudzums omega-3 taukskābju, kuras ir tik vitāli nepieciešamas ikvienam organismam. Krila eļļa tiek uzskatīta par vienu no populārākajām zivju eļļas alternatīvām. Pētījumi liecina, ka krila eļļas omega-3 taukskābes ir organismam pieejamākas nekā zivju eļļā esošās – krila eļļa vieglāk uzsūcas, un tai ir mazāk izteikti jūtama zivju garša.

Omega-3 uztura bagātinātāju (krila eļļas) labvēlīgais efekts uz veselību novērojams ilgstošas lietošanas laikā, tie nav tūlītēji. Tāpēc krila eļļa jālieto regulāri un ilgstoši. Krila eļļa jāuzņem maltītes laikā vai kopā ar uzkodu, kas satur taukus. Tas nodrošina labāku uzsūkšanos un samazina kuņģa un zarnu trakta blakusparādību risku.

Aptiekās ir plaši pieejama krila eļļa dažādās formās, padarot to ērti iekļaujamu ikdienā ikvienam. Krila eļļas kapsulas parasti ir mazākas nekā zivju eļļas uztura bagātinātāju kapsulas. Krila eļļas sastāvs ir bagātīgs ar antioksidantiem, ļaujot ikdienā uzņemt mazāku devu un mazinot blakusparādības. Krila eļļa tiek uzskatīta par ilgtspējīgāku izvēli nekā zivju eļļa, jo krilu ir ļoti daudz un tie ātri vairojas, padarot produktu pieejamāku.

Krila eļļas ietekme uz veselību

1. Sirds un asinsvadu veselība. Krila eļļai ir vairākas un dažādas priekšrocības, kā piemēram, uzlabo lipīdu līmeni asinīs, tiek panākta pozitīva ietekme uz sirds veselību un mazināts asinsvadu slimību risks. Augsts holesterīna līmenis var palielināt sirds slimību risku. Pētījumi liecina, ka krila eļļa var efektīvi samazināt kopējo holesterīna un triglicerīdu līmeni. Tā var arī paaugstināt ABL (labā) holesterīna līmeni. Tāpat krila eļļa uzlabo asinsvadu darbību, gļotādas stāvokli un insulīna rezistenci.

2. Asinsspiediens. Pētījumos apstiprināts, ka krila eļļā esošās omega-3 taukskābes var samazināt asinsspiedienu un stabilizēt to.

3. Kognitīvās funkcijas. Pētījumi liecina, ka krila eļļa var veicināt kognitīvās funkcijas. Krila eļļa satur astaksantīnu – pigmentu, kas atrodams karotinoīdu sastāvā (tas arī piešķir lašiem rozā sarkano krāsu). Ir pierādīts, ka astaksantīns palīdz cīnīties pret brīvo radikāļu negatīvo ietekmi uz smadzenēm un nervu sistēmu, ļaujot tām attīstīties un efektīvi funkcionēt.

4. Iekaisuma mazināšana. Saskaņā ar cilvēku un dzīvnieku pētījumiem krila eļļa var palīdzēt regulēt organisma iekaisuma reakcijas, kas ietekmē visus organismā notiekošos procesus. Astaksantīns samazina iekaisumu izraisošo molekulu veidošanos, tādejādi esot arī labs atbalsts organismam cīņā ar hronisku iekaisumu. Pētījumi apliecina, ka pēc 30 dienu (300 mg dienā) krila eļļas lietošanas iekaisums samazinās par 30 procentiem.

5. Acu veselība. Palīdz acu sausuma mazināšanai. Krila eļļas lietošana iekšķīgi apmēram trīs mēnešus uzlabo sausās acs simptomi, piemēram, apsārtums, kas ievērojami uzlabo pašsajūtu cilvēkiem, kas daudz laika pavada pie ekrāniem.

6. Artrīts. Novērots, ka krila eļļa var mazināt reimatoīdā artrīta simptomus. Tiem, kuri 30 dienas katru dienu lietoja 300 miligramus krila eļļas, tika novērota simptomu mazināšanās un krietni retāk bija nepieciešami medikamenti akūtu sāpju novēršanai. Krila eļļa mazina arī stīvumu un funkcionālos traucējumus, kā arī palīdz novērst pietūkumu.

7. Locītavu sāpes. Krila eļļa var palīdzēt arī sāpju gadījumā. Ja ir vieglas ceļu locītavu sāpes, 30 dienas regulāri lietojot eļļu, sāpes var mazināties  stāvēšanas vai gulēšanas laikā, turklāt palielinās arī kustību amplitūda.

8. PMS simptomi. Krila eļļa var palīdzēt samazināt vai pat novērst diskomfortu pirms menstruācijas. Krila eļļa būtiski uzlabo labsajūtu pirms mēnešreizēm un to laikā, samazinot pretsāpju medikamentu lietošanas nepieciešamību. Tāpat krila eļļa palīdz stabilizēt emocionālo stāvokli ne tikai PMS laikā, bet arī ikdienā.

9. Asins šķīdināšana. Gan zivju eļļa, gan krila eļļas sastāvs ir tā veidots, ka eļļām piemīt asins sašķelšanas efekts, mazinot, piemēram, trombu veidošanās risku, kas ir viens no insulta izraisītājiem. Šī iemesla dēļ, lietojot asins šķīdināšanas medikamentus, par krila eļļas lietošanu jākonsultējas ar ārstu. Krila eļļa nav ieteicama pirms plānveida operācijas, grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kuras zīda.  

10.  Ādas veselība. Krila eļļa ir vērtīgs labo tauku avots, kas viegli absorbējas asinsritē un būtiski uzlabo visu ķermeņa šūnu atjaunošanos, taču īpaši labvēlīga ietekme ir uz ādas veselību – palīdz tai atjaunoties un mazina sausuma sajūtu.

FAQ

1. Kas ir krila eļļa?

Krila eļļa ir daudzās Rietumu valstīs iecienīts uztura bagātinātājs, ko iegūst no sīkiem vēžveidīgajiem organismiem. Tā ir omega-3 taukskābju, īpaši DHA un EPA, avots, kam piemīt dažādas veselību uzlabojošas īpašības. Krila eļļa no zivju eļļas atšķiras ar to, ka tā satur fosfolipīdus, kas nodrošina labāku uzsūkšanos un efektīvāku iedarbību.

2. Kādam nolūkam tiek lietota krila eļļa?

Krila eļļa stiprina sirds un asinsvadu veselību, uzlabojot lipīdu līmeni asinīs, palīdz organismā koriģēt holesterīna līmeni un regulēt iekaisuma reakcijas, tādējādi uzlabojot kopējo veselību un labsajūtu. Krila eļļa palīdz mazināt locītavu sāpes un novērst artrīta risku, kā arī mazina pirmsmenstruālo sāpju sindroma simptomus.

3. Vai krila eļļa ir piemērota bērniem?

Krila eļļa ir droša lietošanai bērniem, un tās lietošana var būtiski uzlabot bērna kopējo veselības stāvokli. Krils ir bagāts ar neaizvietojamām omega-3 taukskābēm, kam dažādos vecumos ir noteikti nepieciešamie omega-3 taukskābju līmeņi. Krila eļļas ražotāji norāda, ka tā var būt drošāka nekā zivju eļļa, jo produkts ir ar mazāku piesārņojumu, tā kā krils ir sastopams tikai tīros ūdeņos.

category
Menessaptieka/Visas preces/Vitamīni un minerālvielas/Vitamīni/Krila eļļa