Asins recekļu veidošanās, kā to novērst?

Daudzi pacienti par trombiem neuzzina, kamēr tie nav nonākuši ārstu rokās. Liels drauds ir aterosklerozes plāksnes, kas veidojas asinsvados, kas sašaurina to lūmenu. Ja tie atraujas no iekšējās sienas, tie var ceļot kopā ar asinīm un aizsprostot sirds koronāro artēriju, izraisot sirdslēkmi un, ja nonāk smadzenēs, insultu.

Daktere atklāja, kādas augu vielas var palīdzēt novērst asinsrites traucējumus.

Sirds un asinsvadu slimības Latvijā joprojām ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem pat darbspējas vecuma cilvēku vidū. Ir daudzi faktori, kas var izraisīt trombu veidošanos. Asins recekļi var veidoties vēnās, artērijās un kapilāros. To ietekmē asinsvadu sieniņu bojājumi (infekciozi, traumatiski, imūni), palēnināta asins plūsma un asins sastāva un īpašību izmaiņas (paaugstināta asins koagulācija un/vai viskozitāte).

Mūsdienīgs dzīvesveids ar nelielām fiziskām aktivitātēm, pat darba raksturs var veicināt arī trombu veidošanos, piemēram, trombs var rasties arī tad, kad palēninās asinsrite ekstremitātēs. Ilgstoši sēžot vai stāvot, daļa asiņu no kājām vairs nesasniedz sirdi. Asinis paliek vēnās, šajās vietās veidojas recekļi, un kājas sāk pietūkt. Trombi veidojas arī pastiprinātas asins recēšanas dēļ, ko var izraisīt kontracepcijas līdzekļi un citi hormonālie preparāti. Mediķi brīdina, ka asinis ātrāk sarecē arī pēc sarežģītām ķirurģiskām operācijām, kad jāārstējas, ilgstoši guļot gultā, kā arī tad, ja ir vēzis vai sirds slimība.

Asinsrece var palielināties arī infekciju dēļ. Ja cilvēku nomoka augsta temperatūra, viņš stipri svīst, zaudē daudz šķidruma, tādeļ asinis kļūst viskozākas.

Trombembolija rodas jauniem cilvēkiem iedzimtu gēnu defektu dēļ, kas palielina asins recēšanu.

Mikro recekļu veidošanās risks palielinās arī koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 dēļ. Par to liecina šī vīrusa upuru pētījumi, kuru datus sāka vākt pēc pandēmijas sākuma.

Lai gan ir radīta ne viena vien vakcīna un reģistrēti dažādi jauni preparāti, joprojām debatē par to, kā labāk pasargāt sevi no SARS-CoV-2 vīrusa, kas spēj ātri mutēt un pielāgoties jauniem apstākļiem.

Līdz šim terapeitiskās zāles ir bijušas daudzu diskusiju objekts, jo tās parasti ārstē tikai simptomus. Japāņu zinātnieki atklājuši, ka natokināze, enzīms, kas atrodams sojas pupās, varētu būt noderīgs pandēmijas laikā.

Pagājušā gada augustā tika publicēti dati par jaunu pētījumu par natokināzes destruktīvo ietekmi uz SARS-CoV-2 vīrusa smailes proteīnu. Tas radīja cerību, ka natokināze varētu būt ierocis cīņā pret koronavīrusu.

Ģimenes ārste Evelīna Nevardauskaitė-Rudzikienė (Lietuva) sacīja, ka raudzētās sojas pupās atrodamā bioloģiski aktīvā viela bloķē COVID-19 izraisītā vīrusa SARS-CoV-2 spēju iekļūt šūnā. Šis efekts ir saistīts ar natokināzes unikālo spēju sašķelt koronavīrusa smailo proteīnu.

„Klausoties, par ko pacients sūdzas, cenšos pielietot sistēmisku pieeju, tāpēc izvērtēju, kā darbojas endokrīnā sistēma, virsnieru dziedzeri, vairogdziedzeris, aizkuņģa dziedzeris, reproduktīvā sistēma. Tā kā endobiogēnikā tiek izmantoti daudzi augu izcelsmes preparāti, ārste interesējas arī par pētījumiem, kas saistīti ar klīnisko fitoterapiju.“

  Vai ir cerība, ka augu izcelsmes vielas var apturēt asins recekļu veidošanos?

– Pēdējā laikā pasaulē pieaug zinātnieku uzmanība bioloģiski aktīviem savienojumiem, kas atrodami augos. Fitoķīmiskos preparātus var lietot ne tikai kā uztura bagātinātājus, daļu no tiem var izrakstīt kā zāļu statusam atbilstošus preparātus. Pēc darbības veida tie ir līdzvērtīgi zālēm. Īpaši svarīgi tas ir ne tikai pandēmijas laikā, bet arī apsverot, kā aizkavēt sirds un asinsvadu slimības, kuru lielākie vaininieki nereti ir asinsrites traucējumi un trombu veidošanās. Domāju, ka katram cilvēkam būtu jāzina, kā viņš var sev palīdzēt, kādi profilaktiskie pasākumi jāveic.

Natokināze ietekmē asinsriti, novērš trombu veidošanos, pat izšķīdina vecos trombus, kā arī kombinācijā ar monakolīnu, polikosanolu un citiem polifenoliem spēj lieliski kontrolēt holesterīna koncentrāciju asinīs, kā arī pasargā no ar holesterīnu saistītiem riskiem – asinsvadu bojājumiem, jo Baltijas valstīs saslimstība un mirstība ir visaugstākā tieši no sirds un asinsvadu slimībām.

Vai augu aizsardzības līdzekļi var palīdzēt aizsargāt sirdi?

Mēs dzīvojam nemierīgos laikos un pēc Eiropas Kardiologu asociācijas datiem Latvijā saslimstība un mirstība ar sirds un asinsvadu slimībām ir ļoti augsta.

 – Ir daudz diskusiju par to, kā šo situāciju uzlabot. Piemēram, tiek ieteikts koriģēt šo slimību riska faktorus. Patiesībā dažus faktorus var mainīt, jo tie ir saistīti ar dzīvesveidu un ēšanas paradumiem, taču tādi faktori kā vecums un tendence saslimt ar noteiktām slimībām nav atkarīgi no cilvēka gribas.

Eiropas kardiologi iesaka lielāku uzmanību pievērst nemedikamentoziem pasākumiem. Tiek koriģēta fiziskā aktivitāte, liekais svars, holesterīna līmenis asinīs, jo tas ir cilvēka rokās.

Ir daudz jaunu datu par holesterīnu, ko zinātnieki prezentē dažādās starptautiskās konferencēs, un svarīgākais secinājums ir tāds, ka augsts "sliktā" holesterīna līmenis asinīs darbojas kā bumba ar laika degli. Tas ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas nosaka sirds un asinsvadu slimību attīstību.

Kādi asins analīžu rādītāji var brīdināt par iespējamiem asinsrites traucējumiem?

Ir konstatēts, ka "sliktā" holesterīna indeksa pazemināšana var pasargāt no sirds un asinsvadu slimībām. Pēdējā laikā tiek vērtēts ne tikai kopējais holesterīna līmenis asinīs, bet arī tiek ņemta vērā "labā" un "sliktā" holesterīna attiecība, arī triglicerīdi, kur šie rādītāji liecina par sirds un asinsvadu slimību risku. Bieži saviem pacientiem saku, ka holesterīnu nevajag ārstēt "uz papīra", bet ir jāņem vērā viss ķermenis un vispārējais stāvoklis.

Bieži vien sirds un asinsvadu slimību rašanos ietekmē ne tikai holesterīns, bet jārēķinās ar to, ko sauc par iekšējiem iekaisumiem. Dažreiz ir gadījumi, kad iekšējo iekaisumu indekss ir augsts, un asinsspiediens un holesterīns ir normāli.

Jāņem vērā arī organisma tendence uz trombozi, asins rādītāji, piemēram, koagulācija. Tāpēc ir jābūt visaptverošai pieejai sirds un asinsvadu slimību profilaksei un ārstēšanai.

Ko darīt pirms nopietnām nepatikšanām?

Slimību profilakse sākas ar nemedicīniskiem pasākumiem. Mans kā ārsta mērķis ir mudināt pacientu uzņemties atbildību par savu veselību un nepaļauties uz tabletēm. Es kā ārsts varu tikai ieteikt, kā sevi pasargāt. Medicīnā statīnus uzskata par efektīvu līdzekli holesterīna līmeņa pazemināšanai asinīs. Bet tā nav vienīgā sagatavošanās. Sirds un asinsvadu slimības raksturo daudzi faktori. Ir gadījumi, kad cilvēki ar augstu trombozes risku par to pat nenojauš, jo kādu laiku jūtas labi. Tikai pēc infarkta vai insulta kļūst skaidrs, ka vaininieks ir trombs.

Mans ieteikums asinsvadu saglabāšanai ir meklēt ne tabletes, bet jāsāk ar ļoti efektīviem dabīgiem augu preparātiem. Viens no tiem ir natokināze, kas ir enzīms, ko izmanto trombembolijas profilaksei. Jauni dati liecina, ka natokināze ne tikai palīdz novērst asins recekļu veidošanos, bet arī var tos izšķīdināt. Kombinācijā ar citiem augu materiāliem, piem. ar polikosanolu, bergamotes ekstraktu, monakolīnu K- natokināze iedarbojas kompleksi - samazina "sliktā" holesterīna līmeni un paaugstina "labā" holesterīna līmeni. Tāpat kā statīni, šī viela samazina triglicerīdu daudzumu asinīs.

Lietuvā veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka natokināzes enzīmam ir trombu samazinoša iedarbība. Natokināzei ir ne tikai profilaktiska, bet arī ārstnieciska iedarbība. Piemēram, ja uz asinsvada iekšējās sienas ir izveidojusies aterosklerozes plāksne, natokināze uzlabo asinsriti un asinsvadu elastību. Tā kā sirds un asinsvadu slimības ir saistītas ne tikai ar paaugstinātu holesterīna līmeni, bet arī ar iekšējiem iekaisumiem, kā arī ar aterosklerozi, natokināze ietekmē šos patoģenēzes faktorus.

Natokināzi droši var lietot cilvēki ar dažādiem kardioloģiskiem riska faktoriem, piemēram, ar hroniskām saslimšanām, kuriem ir ne tikai paaugstināts "sliktā" holesterīna līmenis, bet arī liekais svars.

Kāpēc ārsti skandina trauksmi, ka sirds un asinsvadu slimības "kļūst jaunākas"?

Pirmie asinsrites traucējumi bieži vien ir bez simptomiem. Kad pacienti nonāk ārstu rokās, tā bieži vien ir jau nopietna krīze. Zinot riska faktorus, iespējams aizkavēt vai pat novērst sirds un asinsvadu saslimšanas. Tomēr bieži par to netiek padomāts. Piemēram, četrdesmit gadus vecam vīrietim, kurš smēķē, viņam ir nedaudz paaugstināts asinsspiediens, kā arī paaugstināts "sliktā" holesterīna līmenis, nākotnē var rasties nopietnas problēmas. Pastāv liela varbūtība - pat 12 procenti -, ka pēc desmit gadiem šāds četrdesmitgadnieks piedzīvos sirdstrieku. Ar vecumu šis risks palielinās, piemēram, līdz piecdesmit gadu vecumam tas sasniedz 19 procentus. Tas liecina, ka katrs piektais vīrietis šajā vecumā nav pasargāts no nopietnas krīzes.

Ko mēs varam darīt, lai novērstu asins recekļu veidošanos, kas sašaurina vai bloķē asinsvadus?

Nosliece uz trombozi var būt ģenētiska, taču dzīvesveids un ēšanas paradumi ar to lielā mērā ir saistīti. Japāņi ir pazīstami ar savu ilgmūžību, jo viņi tradicionāli ēd daudz raudzētu sojas pupiņu, kas satur natokināzi. Japāņi daudz retāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī izvairās no komplikācijām, kas saistītas ar trombozi. Kādi citi augu materiāli nonāk zinātnieku laboratorijās? Pēdējā laikā populāra ir ne tikai natokināze, bet arī citas augu izcelsmes vielas, piemēram, monakolīns un polifenoli. Monakolīnu ekstrahē no rīsiem, kas raudzēti ar sarkano raugu. To lieto dažādās kombinācijās, kas samazina holesterīna līmeni, kā arī trombozes risku un mazina iekaisuma procesus asinsvados. Eiropas Savienībā monakolīns pēc savas efektivitātes ir pielīdzināms statīnu zālēm. Lai gan tas ir augu izcelsmes preparāts, ir daudz pierādījumu tam, ka, tāpat kā citi statīni, monakolīns var izraisīt nevēlamas blakusparādības, tāpēc ir ieteicama droša deva līdz 3 miligramiem dienā. Monakolīns inhibē enzīma darbību, kas ražo holesterīnu aknās.

Polifenoliem, kas ir daudz olīveļļā, ir antioksidanta iedarbība, samazinot iekaisumu. Tie atrodami arī dažādos augu preparātos. Slimību profilaksei piemērots arī bergamotes ekstrakts, kas stimulē vielmaiņas procesus, piemēram, tauku izmantošanu enerģijas ražošanai. Ir konstatēts, ka bergamotes ekstrakts ietekmē holesterīna izvadīšanu ar žulti. Šo vielu ieteicams lietot ikvienam, kurš vēlas pēc iespējas ilgāk uzturēt veselīgus asinsvadus. Priecājos, kad pacienti jautā par dabīgiem līdzekļiem, kas aizsargā sirdi un asinsvadus, jo tie ir salīdzinoši droši, pārdozēšanas iespēja ir maza. No otras puses, tie ir jāizvēlas katram pacientam individuāli. Mēs visi nākam no dabas, tāpēc arvien biežāk nākas pievērsties augu pasaulei, lai aizsargātu savu veselību.

category