Kas ir labākās pretsāpju zāles

Pretsāpju zāles ir medikamenti, kas mazina vai atvieglo galvas sāpes, muskuļu, menstruāciju, artrīta vai citas sāpes. Tos lieto gan īstermiņa, gan ilgtermiņa sāpju gadījumā. Ir daudz dažādu pretsāpju līdzekļu, un katram no tiem ir savas priekšrocības un specifika. Dažādi medikamenti uz noteiktiem sāpju veidiem iedarbojas atšķirīgi, arī individuāli cilvēkam var būt nedaudz atšķirīga reakcija uz kādu pretsāpju līdzekli, palielinot vai samazinot tā efektivitāti. Tāpat efektivitāti ietekmē arī katra cilvēka dzīves veids un ikdienas paradumi.

Aptiekā pieejamās bezrecepšu pretsāpju zāles ir piemērotas pret daudziem sāpju veidiem. Pretsāpju līdzekļi ir pieejami gan tablešu un kapsulu, gan suspensijas veidā (tās prasti ir pretsāpju zāles bērniem), gan dažādu gēlu, plāksteru un ziežu formā, kuras ir paredzētas ārīgai lietošanai locītavu, saišu, sasitumu un izmežģījumu sāpju un iekaisumu gadījumā.

Bezrecepšu pretsāpju medikamenti ir pieejami ar aktīvo vielu paracetamolu vieglu līdz vidēji stipru sāpju gadījumā vai kombinējot citas pretsāpju zāles, kā arī ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, aspirīns un ibuprofēns, kas mazina iekaisuma izraisītas sāpes. Šīs dabiskās ķīmiskās vielas ietekmē to, kā cilvēki uztver sāpes.

Ja bezrecepšu zāles nespēj mazināt sāpes, ārsts var izrakstīt kādas stipras pretsāpju zāles. Stipri pretsāpju līdzekļi ir, piemēram, opioīdi. Tie ir ļoti efektīvi, bet to lietošana vienmēr ir kārtīgi jāizvērtē, konsultējoties ar ārstu, jo opioīdiem dažkārt var būt nopietnas blakusparādības, kā arī pastāv atkarību risks.

Ir daudzas lietas, ko var darīt vai mainīt savā ikdienā, lai atvieglotu sāpes. Pretsāpju zāles ir viena no sāpju ārstēšanas plāna sastāvdaļām, kuru var papildināt ar citām aktivitātēm.

1. Vieglas intensitātes vingrojumi: pastaigas, peldēšana, mājas darbi utt. var atvieglot sāpēs, bloķējot sāpju signālus, kas tiek sūtīti smadzenēm. Šādas aktivitātes arī izstiepj stīvos un saspringtos muskuļus, saites un locītavas. Te ļoti noderēs arī fizioterapeita konsultācija. Piemēram, stipras pretsāpju zāles mugurai noteikti rekomendējams papildināt ar atbilstošiem vingrinājumiem muguras stiprināšanai.

2. Pareiza elpošana sāpju atvieglošanai. Koncentrēšanās uz elpošanu ļaus kontrolēt situāciju un atslābināties. Sāpju gadījumā ir svarīga pāreja no ātras un seklas elpošanas, kas organismam rada papildu spriedzi, uz lēnu un dziļu elpu. Tas mazinās trauksmes un reiboņa risku un atvieglos muskuļu sasprindzinājumu.

3. Sarunas ļauj atgūt dzīvesspēku. Pretsāpju zāles mazina fiziskās sāpes, bet cilvēks emocionāli var justies noguris, nomākts vai drūms, ja sāpes ir ilgstošas. Negatīvais emocionālais stāvoklis sāpes var pastiprināt vai mazināt lietotoās pretsāpju zāles efektu. Noderīga var būt gan saruna ar tuviniekiem, gan specialistu, piemēram, psihologu. Ir svarīgi sāpju dēļ nezaudēt kontaktu ar ģimeni un draugiem. Saziņas uzturēšana ar draugiem un ģimeni ir labvēlīga kopējai veselībai un var palīdzēt justies daudz labāk. Ļoti noderīga var būt saruna ar kādu citu, kurš pats ir piedzīvojis līdzīgas sāpes un izprot situāciju.

4. Uzmanības novirzīšana ar kādu sev tīkamu aktivitāti vienmēr palīdzēs, lai izvairītos no situācijas, kad sāpes ir vienīgā lieta, par ko tiek domāts. Arī šajā gadījumā pretsāpju zāles var zaudēt savu efektivitāti, tāpēc pēc to lietošanas vēlams nodarboties ar kādu sev tīkamu aktivitāti, kas stimulē serotonīna jeb laimes hormona izdalīšanos.

5. Miegs ir bieži nenovērtētas un aizmirstas pretsāpju zāles. Bieži vien stipras sāpes ir tieši naktī, bet ir svarīgi saglabāt normālu miega režīmu un ievērot miega higiēnu, lai ir vislabākās izredzes labi izgulēties. Ieteicams katru vakaru iet gulēt apmēram vienā un tajā pašā laikā, izvairīties no diendusām pa dienu un laiku pirms miega pavadīt bez zilajiem ekrāniem. Miega trūkums var sāpes pastiprināt, tāpēc stipri pretsāpju līdzekļi pēc nepieciešamības noder tieši vakarā, lai ļautu mierīgi un kvalitatīvi aizvadīt nakts mieru.

6. Relaksācijas prakses var ļaut pārvarēt sāpes, uzlabot atpūtas kvalitāti un palīdzēt mazināt pastāvīgas sāpes. Ir pieejamas daudz relaksācijas tehniku – sākot no elpošanas vingrinājumiem līdz pat jau nopietniem meditācijas veidiem. Katram ir iespēja atrast sev piemērotāko praksi, kuru piekopt ikdienā. Pretsāpju zāles vienmēr darbosies efektīvāk komplektā ar dažādām dzīvesveida izmaiņām, kuru rezultātā tiek stiprināta kopējā veselība.

FAQ 

1.               Cik bieži var lietot pretsāpju zāles?

Pretsāpju zāļu lietošanas biežums ir atkarīgs no zāļu veida un devas. Piemēram, paracetamolu var lietot divas devas (katra 500 mg) ik pēc četrām līdz sešām stundām, bet ne vairāk kā astoņas devas 24 stundu laikā, bet ibuprofēnu var lietot vienu devu (400 mg) trīs reizes dienā. Pretsāpju līdzekļi jālieto saskaņā ar norādījumiem uz iepakojuma vai konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

2.               Vai pretsāpju zāles var dot bērniem?

Jā, pretsāpju līdzekļus var dot bērniem, ja vien stingri tiek ievērotas noteiktās devas un ar to tiek risinātas īslaicīgas sāpes, piemēram, diskomforts pēc izrauta zoba vai galvas sāpes saaukstēšanās laikā. Noteikti nedrīkst bērniem dot pieaugušo stipras pretsāpju zāles, kas satur, piemēram, kodeīnu. Papildus pie jebkurām sāpēm bērnam ir jāuzņem liels šķidruma daudzums un veselīga pārtika.

3.               Vai pretsāpju zāles var lietot grūtniecības laikā?

Jā, grūtniecības laikā var lietot pretsāpju līdzekļus, bet pirms to lietošanas aktīvās vielas izvēle un deva ir jāsaskaņo ar savu ārstējošo ārstu, pat ja tie ir bezrecepšu medikamenti. Grūtniecības laikā sievietes bieži piedzīvo dažādas sāpes un krampjus, ko izraisa hormonu izmaiņas un augošais vēders. Šādos gadījumos noteikti situācija ir jāatvieglo ar piemērotiem medikamentiem. 

 

category
Menessaptieka/Visas preces/Medikamenti/Sāpes