LABRAINS: Problemātiskas ādas aizsargspēju uzlabošana krasu laikapstākļu pārmaiņu ietekmē

Gadalaiku un laikapstākļu maiņa pieprasa veikt izmaiņas ne tikai garderobē, bet arī ādas kopšanā. Ādas spēja aklimatizēties ir individuāla.

Tas var nozīmēt, ka aukstajos gadalaikos āda kļūst sausāka, bet siltajos pretēji – taukaināka. Ir aprēķināts, ka ziemeļvalstīs 30%, no katriem 100 iedzīvotājiem, skar sausa āda (7.). Tāpēc pareizi ir izvēlēties piemērotus ādas kopšanas un aizsardzības līdzekļus savas ādas vajadzībām.

Latvijas klimatiskajiem apstākļiem raksturīgs garš ziemas periods. Ziemas laikā izteikti izjūtama laikapstākļu maiņa: gaisa temperatūra un mitrums samazinās, raksturīgs auksts un skarbs vējš. Biežākā izvēle ir no šiem laikapstākļiem izvairīties, uzturoties apkurinātās iekštelpās, savukārt, apkures dēļ, iekštelpu gaiss ir ievērojami sausāks, kas mitrumam ādā liek straujāk iztvaikot, tā padarot ādu sausāku (3.).

Optimālais mitruma līmenis telpām ir 55%, apkures sezonas laikā to nodrošināt kļūst sarežģīti. Ilgstoša uzturēšanās sausā gaisā rezultējas ar ādas barjeras traucējumiem, kļūst sarežģīti veikt organisma aizsardzības, sensorās, imunitātes, termoregulējošās un ādas caurlaidības nodrošināšanas funkcijas (1.). Nelabvēlīgu klimata faktoru dēļ, palielinās ādas caurlaidība un epiderma sabiezē, jo šādos apstākļos epidermā dominējošās šūnas, keratinocīti, nespēj nodrošināt optimālu proteīna - keratīna producēšanu, kas atbild par ārējā jeb raga slāņa (stratum corneum) formēšanu. Raga slānis laiž cauri gāzes un nelielos daudzumos arī taukos un ūdenī šķīstošas vielas (2.). Āda cieš un pamanāmi kļūst bojājumi, apsārtums, nieze, sausums, saasinās hronisku ādas slimību izpausmes un tā ātrāk noveco. Lai nodrošinātu nepieciešamo gaisa mitrumu telpās, iesakām izmantot gaisa mitrinātāju. Taču jau radušās ādas nepilnības palīdz samazināt pīlinga maska, kura nodrošina maigu ādas attīrīšanu un raga slāņa izlīdzināšanu. Tās sastāvā esošās alfa-hidroksiskābes (AHA) skābes palīdz ādas virsmu atbrīvot no atmirušām šūnām, taukiem, toksīniem, baktērijām un uzlabo ādas struktūras izskatu.

Izvēloties pārziemot siltajās iekštelpās, nereti tiek piemirstas fiziskās aktivitātes, pierādīts, ka tās ir svarīgas, jo nodrošina iespēju apasiņot un sasildīt visu organismu, sekmējot arī aktīvu ādas vielmaiņu, kura nozīmīga ādas mitruma līmeņa uzturēšanā (8.). Iekštelpās āda pakļauta elektronisko ierīču radītajai zilajai gaismai. Noteikti zilās gaismas viļņi izraisa izmaiņas ādas šūnās, tās saraujas un iet bojā, paātrinot ādas novecošanās procesu (9.). Ādu var aizsargāt izvēloties BB krēmu, tas īpaši piemērots sausai un jutīgai ādai (LABRAINS kopā piedāvā trīs dažādus BB krēma toņus). Krēms nekairina, nesausina un neaizsprosto poras, piešķir sejas ādai svaigu un vienmērīgu toni un vizuāli izlīdzina ādas struktūru, samazinot apsārtumu, nomaskējot sīkās nepilnības.

Oftalmologi dabīgo gaismu salīdzina ar veselīgu pārtiku, tāpēc arī ziemā ir jāieplāno laiks vismaz 10 minūšu pastaigai dienas gaismā, izvēloties piemērotu aizsardzību sejas ādai, tā mainīgajiem laikapstākļiem ir pakļauta nepārtraukti.

Vispārējo ādas labsajūtu tieši ietekmē organisma iekšējie faktori: iestājoties pavasarim, skarbā ziema ir atstājusi pēdas, bieži novērojams vitamīnu un minerālvielu trūkums, novājināta imunitāte. Ir nepieciešams stiprināt organisma dabiskās aizsargspējas ievērojot veselīgu dzīvesveidu, kas iekļauj sabalansētu uzturu, piemērotas fiziskās aktivitātes, stresa menedžmentu. Uzturam ir jābūt daudzveidīgam, krāsainam. Ja 3 mēnešu laikā, ievērojot veselīga dzīvesveida un uztura principus, sūdzības nav uzlabojušās, vitamīnu un minerālvielu rezerves organismā nav atjaunojušās, LABRAINS iesaka, konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālisti palīdzēs izvērtēt, kāds ir tā iemesls un ieteiks kā rīkoties tālāk.

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem, temperatūra un mitrums atkal paaugstinās, āda var kļūt taukaināka un smagāka, uz virsmas esošo netīrumu un atmirušo ādas šūnu dēļ (4.). Tie nosprosto poras, izraisot biežāku izsitumu rašanos, īpaši aknes pacientiem (6.). Te iesakām apskatīt LABRAINS speciāli izveidot sejas ādas kopšanas rutīnu cilvēkiem ar akni vai tās pazīmēm.

Būtiska ikdienas ādas un sejas ādas rutīnas sastāvdaļa ir attīrīšana. Ziemas periodā, kad āda dehidratējas no sausā iekštelpu gaisa vai tiek pakļauta aukstuma ietekmei – arī nepareiza ādas attīrīšana vēl izteiktāk jauc lipīdu slāņa organizāciju epidermā – samazinot ādas aizsargbarjeras funkciju. Tāpēc ziemā un pavasarī  iesakām  ādas attīrīšanai izmantot Oil-to- milk epidermas lipīdu slāņa atjaunojošu un to līdzsvaru uzturošu līdzekli, kas palīdz izšķīdināt un noņemt netīrumus, nemazinot ādas dabisko mitrumu un padarot ādu maigu un gludu, ļoti sausai ādai iesakām to noskalot ar micelāro ūdeni, tas  līdzsvaro ādas pH līmeni un dziļi mitrina ādu.  Normālai ādai un ādai ar tendenci uz pūtītēm vairāk piemērots ir sejas ādas attīrīšanas gels ar sapropeli, kurš absorbē taukus un piesārņojumu, neatņemot ādai dabisko mitrumu.

Svarīgi pievērsties garderobes pielāgošanai siltākajiem laikapstākļiem, lai izslēgtu pastiprinātu svīšanu, izsutumus ādā, kas var rezultēties ar epidermas bojājumiem, kļūstot par ieeju infekcijām (5.). Kosmētika tāpat kā apģērbs, pārklāj un pasargā ādu. Jutīgām ādām, piemēram dermatīta skartām, ir nepieciešami ļoti mīksti – zīda audumi, aknes skartām ar tieksmi uz svīšanu – termo apģērbs, kas uzsūc mitrumu. Kosmētikas funkcionalitāti var salīdzināt ar apģērbu, ko ģērbj kārtām, izprotot katras kārtas nozīmi. Serums, ir kā apakšveļa – viegls un maigs, vairāk darbojas ādas dziļākajos slāņos. Krēms ir kleita, tas rada aizsargbarjeru, novērš mitruma zudumu, mīkstina, baro, aizsargā no ārējās vides. Mētelis ir BB krēms, kas pasargā visu tēlu, aizkavējot UVA/UVB un elektroierīču izstarotās zilās gaismas izraisītu fotonovecošanos, vienlaikus mitrinot un saudzīgi kopjot visas dienas garumā.

LABRAINS komanda aicina ieklausīties savā ķermenī un ievērot ādas kopšanas pamatprincipus, jo tādejādi, ir iespējams ādai palīdzēt, to stiprināt un aizsargāt, kā arī samazināt diskomfortu, kas rodas mainīgo laikapstākļu ietekmē. LABRAINS piedāvā inovatīvus, ilgtspējīgus, videi draudzīgus un augstas kvalitātes ādas kopšanas produktus. Tie ir uzticami, satur labākās iespējamās sastāvdaļas un ir arī lieliski sabiedrotie cīņā ar mainīgajiem laikapstākļiem, ikdienas steigas izraisīto stresu, ārējās vides piesārņojuma ietekmēm un citiem kairinātājiem.

Avoti:

 1. https://www.doctus.lv/raksts/medicina-un-farmacija/kliniska-prakse/mainiga-adas-barjera-un-atopiskais-dermatits-473/
 2. https://www.doctus.lv/raksts/medicina-un-farmacija/kliniska-prakse/adas-veseliba-un-aizsardziba-rudeni-un-ziema-3569/
 3. https://health.mountsinai.org/blog/should-i-change-my-skin-care-routine-with-the-seasons/
 4. https://cambridgelaserclinic.com/how-your-skin-changes-with-the-seasons/
 5. https://www.doctus.lv/raksts/medicina-un-farmacija/kliniska-prakse/ada-un-gadalaiki.-pavasaris-1000/ ;
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2605859/
 7. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/common-complications-of-hyperhidrosis
 8. https://www.westlakedermatology.com/blog/how-the-spring-effects-common-skin-conditions/
 9. https://www.doctus.lv/raksts/medicina-un-farmacija/kliniska-prakse/tuksnesis-uz-adas-sausa-ada-vai-alergija-2194/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8018252/
 11. https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-skin

category