Atlaides | Dzelzs preparāti
(10)
Dzelzs – organisma pamatelements
Dzelzs ir vitāli svarīga gandrīz visiem dzīvajiem organismiem un piedalās visdažādākajos vielmaiņas procesos, tostarp skābekļa transportēšanā, DNS sintēzē un citās organisma funkcijās. Dzelzs koncentrācija organismā ir stingri jāregulē, jo pārmērīgs tās daudzums izraisa audu bojājumus brīvo radikāļu veidošanās dēļ. Visbiežāk cilvēkiem tiek konstatēts pārāk zems dzelzs līmenis un ir nepieciešami dzelzs preparāti, lai normalizētu rādītājus.
Dzelzs ir galvenā hemoglobīna sastāvdaļa – olbaltumvielu veids sarkanajos asinsķermenīšos, kas nogādā skābekli no plaušām uz visām ķermeņa daļām. Bez pietiekama dzelzs daudzuma nav pietiekami daudz sarkano asinsķermenīšu, lai transportētu skābekli, un tā trūkums izraisa nogurumu un vājuma sajūtu. Dzelzs ir svarīga veselīgai smadzeņu attīstībai un augšanai (bērniem), kā arī dažādu šūnu un hormonu normālai veidošanai un darbībai.
Dzelzs deficīts
Dzelzs palīdz uzturēt veselīgas asinis. Tās trūkumu sauc par dzelzs deficīta anēmiju, kas ik gadu skar aptuveni katru 50. pasaules iedzīvotāju. Tas ir viens no izplatītākajiem uztura elementiem, kas cilvēkiem trūkums visā pasaulē, izraisot ārkārtēju nogurumu un reiboni. Tas skar visu vecumu un abu dzimumus cilvēkus. Dzelzs deficīts visbiežāk tiek novērots bērniem, sievietēm smagas menstruācijas gadījumā vai grūtniecēm, kā arī specifisku diētu piekritējiem.
Dzelzs deficīts rodas pakāpeniski. Viegla formā dzelzs deficīts izpaužas kā šī elementa rezervju samazināšanās. Ja tas netiek atrisināts, nākamais posms ir lielāks dzelzs krājumu izsīkums un sarkano asinsķermenīšu samazināšanās. Galu galā tas noved pie dzelzs deficīta anēmijas, kur dzelzs krājumi organismā ir izlietoti un ir ievērojams kopējo sarkano asinsķermenīšu zudums.
Anēmiju parasti koriģē ar uztura bagātinātājiem – 150 līdz 200 mg dzelzs dienā. Dzelzs preparāti pieejami kapsulu, tablešu, un pulvera formā, kā arī ir dzelzs ampulas. Tiem, kuriem ir augsts dzelzs deficīta risks, profilaksei var nozīmēt 60–100 mg dienā. Periodiski jāpārbauda asinis un jāpārtrauc uztura bagātinātāju lietošana vai jālieto mazākā devā, ja dzelzs līmenis normalizējas, jo ilgstoši lielas dzelzs devas var izraisīt aizcietējumus vai citus gremošanas traucējumus.
Dzelzs ēdienā
Dažāda gaļa un jūras veltes ir bagātīgākie dzelzi saturošie produkti. No augu valsts izcelsmes produktiem ieteicami ir graudi, rieksti, sēklas, pākšaugi un dārzeņi. Dzīvnieku valsts izcelsmes produktu dzelzs organismā uzsūcas labāk nekā no augu produktiem. Šī elementa uzsūkšanos uzlabo C vitamīns un to saturošie produkti, ko lieto tajā pašā ēdienreizē, savukārt klijas, liels daudzums kalcija un kofeīns kavē dzelzs uzsūkšanos.
Dzīvnieku valsts izcelsmes produkti, kuros ir īpaši daudz dzelzs, ir austeres, gliemenes, mīdijas, liellopa un mājputnu gaļa, dzīvnieku subprodukti, konservētas sardīnes un vieglās tunzivis. Savukārt augu valsts izcelsmes produkti, kas bagāti ar dzelzi, ir brokastu pārslas, pupiņas, tumšā šokolāde (vismaz 45 procenti), lēcas, spināti, kartupeļi ar mizu, rieksti, sēklas, tumšie rīsi un maize.
Dzelzs trūkuma riska grupas
Grūtnieces. Grūtniecības laikā sievietei nepieciešams liels daudzums sarkano asinsķermenīšu augļa vajadzībām, tāpēc palielinās nepieciešamība pēc papildu uztura, kas bagātināts ar dzelzi. Zems dzels līmenis asinīs grūtniecības laikā var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības vai mazu bērna dzimšanas svaru, tāpēc dzelzs parasti tiek iekļauta pirmsdzemdību vitamīnos. Slimību kontroles un profilakses centri parasti iesaka visām grūtniecēm sākt lietot papildus 30 mg dzelzs dienā.
Sievietes menstruācijas laikā. Sievietēm, kurām ir īpaši smaga asiņošana (ilgst vairāk nekā septiņas dienas vai higiēniskā apkope nepieciešama biežāk nekā reizi stundā), var rasties dzelzs trūkums.
Bērni. Jauniešiem un bērniem bieži nepieciešams papildus lietot dzelzs tabletes, jo viņi strauji aug un organismam netiek piegādātas visas vajadzīgās dzelzs rezerves.
Seniori. Gados vecāki cilvēki ir saistīti ar lielāku slikta uztura un hronisku iekaisuma slimību risku, kas var izraisīt anēmiju.
Veģetārieši. Kā arī vegāni un citi diētu piekritēji, kas neuzņem dzelzi no dzīvnieku valsts izcelsmes produktiem, var saskarties ar dzelzs trūkumu, ja pastiprināti nelieto dzelzi saturošus produktus. No augu valsts izcelsmes produktiem dzelzs organismā neuzsūcas tik labi, tāpēc ir nepieciešams lielāks ēdiena daudzums vai ir jāuzņem ar C vitamīnu bagāti pārtikas produkti, izvairoties tos ēst kopā ar produktiem, kas bagāti ar kalciju.
Cilvēki ar hronisku nieru mazspēju. Nieres ražo hormonu eritropoetīnu (EPO), kas veicina sarkano asinsķermenīšu veidošanos. Nieru mazspēja samazina EPO un līdz ar to arī sarkano asinsķermenīšu ražošanu. Papildus hemodialīzes laikā ir asins zudums, kas vēl vairāk samazina dzelzs apjomu.
FAQ
1. Vai dzelzi var uzņemt ar uzturu?
Ja nav dzelzs uzsūkšanās problēmu, dzelzi ļoti efektīvi iespējams uzņemt ar uzturu, galvenokārt ar gaļu vai jūras veltēm. Dzelzs uzņemšana ir izaicinošāka tiem, kas nepatērē dzīvnieku valsts produktus, jo augu valsts produktos dzelzs atrodama retāk – pupiņās, sēklās, lēcās utt. Dzelzs vislabāk uzsūcas kopā ar C vitamīnu.
2. Kā es varu zināt, ka man ir zems dzelzs līmenis asinīs?
Par zemu dzelzs līmeni asinīs var liecināt ļoti daudzveidīgu komplikāciju buķete – nogurums, vājums, apjukums, nespēja koncentrēties, jutība pret aukstumu, elpas trūkums, ātra sirdsdarbība, bāla āda, trausli mati un nagi, kā arī alkas pēc dažādiem nepārtikas produktiem, piemēram, netīrumiem, māla, ledus.
3. Kā es varu uzņemt papildu dzelzi?
Viens no veidiem, kā palielināt dzelzs līmeni asinīs, ir uztura koriģēšana. Ja ar to ir par maz un dzelzs līmenis nav pietiekams, nepieciešami dzelzs vitamīni, kas pieejami dažādās devās un formās. Lai izraudzītos piemērotāko dzelzs preparātu, jākonsultējas ar ārstu. Svarīgākais ir nodrošināt efektīvu dzelzs uzsūkšanos.
category
Menessaptieka/Visas preces/Vitamīni un minerālvielas/Vitamīni/Dzelzs preparāti